
Хирошима днес снимка iStock
Но природата си има други планове. През пролетта на 1946 година, за всеобща изненада и радост, се забелязват нови стръкчета, покълнали сред отломките на града. Тези млади фиданки изпълват оцелелите след атомната бомба с надежда и вяра, че биха могли да възродят града си.
Днес, над шест десетилетия след бомбардировките, Хирошима е зелен и жизнен модерен град. Много от дърветата, посадени в града след края на войната, са подарени от дарители както от различни части на Япония, така и от държави отвъд океана. Освен това има стотици дървета, които макар и да са били в близост до епицентъра на атомната бомба, все още стоят изправени и жизнени. Въпреки че са били разцепени и силно овъглени, те са оцелели и сега отново са здрави.
След края на войната много от тях са запазени в общо 55 локации на 2 км радиус от епицентъра на експлозията. Днес те официално са записани като „А - бомбардирани дървета“. Всяко такова дърво е наречено „Хибакуюмоку“ – оцеляло дърво, и има табелка със своето име. Според регистъра на Хирошима има около 170 „А-бомбардирани дървета“, които представят 32 различни вида.
Дървото, намиращо се най-близко до епицентъра, е плачеща върба, която расте на 370 метра от мястото на експлозията. Въпреки че първоначалното дърво е съборено от бомбата, неговите корени оцеляват и нови пъпки се разлистват от основата му.
Дърветата са разпръснати по най-различни места - изникват от основите на обществени сгради, храмове и светилища. Те са под защитата на местното управлението на Хирошима. Техните семена и разсади са разменяни между общината, гражданите на Хирошима и хора от цяла Япония и държави отвъд океана.
Една от двете колони на Шинтоисткото светилище е съборена от атомната бомба, която също така отвява клоните и листата на две 500-годишни камфорови дървета. По това време хората са се страхували, че те ще залинеят и ще умрат, но дърветата постепенно започват да се съвземат и сега са с буйни корони.

