
Снимка: Drew Coffman, Unsplash
Две седмици пълно бездействие по предстоящите коледни и новогодишни празници? Ако вашият избор е такъв трябва да знаете, че това може трайно да навреди на здравето ви, „защото губите мускулна маса, сърцето и белите дробове не работят ефективно, освен това затлъстявате“. Увеличава се рискът от диабет тип 2 и се обострят хроничните болежки.
Учени от университета в Ливърпул още преди месеци проследиха физиологичните процеси на тялото в пълен покой в продължение на две седмици. Нищоправенето само по себе си е достатъчно, за да причини дълготрайни щети.
Изследователите бяха още по-категорични. Дори само една седмица пълен покой и бездействие е достатъчна мускулите и костите да отслабнат, а сърцето и белите дробове да станат по-малко ефективни. Организмът без движение страда. Хроничните болежки се обострят.
Те проследили здравния статус на 46 души - половината на възраст между 20 и 30 години, другата половина - на 60+. На участниците в експеримента било казано да правят по-малко от 1500 крачки на ден в продължение на 14 дни. (Преди експеримента младите спортували активно, а възрастните практикували усилено ходене - до 10 000 на ден.)
Особено рисков бил покоят при групата 60+, които по подразбиране са по-слаби или с влошено здравословно състояние. В мързеливия период те натрупали мазнини около талията, което може да доведе до затлъстяване в един по-късен период и да увеличи риска от диабет и/или сърдечносъдов инцидент.
Изследователският екип на Университета в Ливърпул повече наблягал в проучванията си върху екстремни форми на физическо бездействие – при космически полет или залежаване при тежка болест.
Но пък резултатите след извървяването на 1500 крачки на ден за две седмици са валидни и при млади, и при стари, казват учените.