
Изглед към Хор Вирап, арменски манастир в Арарат, Снимка: wikimedia.org
Хората, които живеят в САЩ с планински ландшафт, са по-интровертни, отколкото техните сънародници от по-равнинните щати. Тази любопитна връзка между топографията и личността предлагат авторите на статия в Journal of Research in Personality.
Статията, озаглавена „Личност и география: Интроверти предпочитат планините“, съдържа завладяваща графика, свързваща надморската височина, на която живеят хората, с мащабни личностни данни от всички 50 щата и D.C.
В Аляска имало най-много интроверти. В Мериленд и Ню Хемпшир – също (макар да са с ландшафт далеч от високопланинския). Северна Дакота е локацията с най-много екстроверти, както и най-равнинната. Подгласници на Северна Дакота са Wisconsin и D.C. - също почти равнини.
Учените установили, че хората предпочитат океана пред планините, когато търсят социализация с другите, но избират планините и океана еднакво, когато искат да релаксират сами. Екстровертите си мислят, че да се забавляваш в планината изисква повече усилия, отколкото на кота 0 надморска височина. В един от експериментите учените, търсейки връзката между интровертността и планините, изпращали участниците в равнинна, открита местност или пък в уединена, залесена местност. Теренът не направил хората по-интровертни, но интровертите се чувствали по-щастливи в усамотената зона, отколкото в равнината.
Графиката не обяснява дали хората се превръщат в интроверти, само защото са се родили или живеят в планината. Не се дава и отговор на въпроса дали интровертите, които живеят в равнинни области, имат склонност да се насочат към хълмистите части на страната.
Източник