favorites basket
user
Любопитно1 март 2020

Антарктида осъмна с кървав сняг, мирише на диня

Феноменът се дължи на студолюбивите водорасли Chlamydomonas nivalis

Антарктида е колонизирана от мистериозни водорасли, превърнали бялата снежна покривка в кървава ледена повърхност. Това пише Daily Star, цитирайки експертите, които са направили снимки в близост до бивша британска изследователска станция.

Токсичните студолюбиви Chlamydomonas nivalis са снежният еквивалент на обикновените водорасли, обитаващи реките, но имат спори, които произвеждат уникален червен пигмент, който действа като естествен слънцезащитен крем. Микроскопичните организми са открити в снежните полета по целия свят от хиляди години. Когато снегът започне да се топи, спорите са изложени на слънчева светлина и започват да растат.

Изследователският екип, базиран на остров Галиндес, част от Аржентинските острови, заяви: „Такъв сняг допринася за изменението на климата, тъй като снегът с червено-малинов цвят отразява по-малко слънчева светлина и се топи по-бързо."

Червеният пигмент на водораслите помага за улавяне на слънчевата светлина за допълнително затопляне на снега, понякога причинявайки "цъфтеж на водораслите", оцветяващ снега и близките потоци в кървав цвят. Едноклетъчните организми понякога могат да се появят в зелено и по-рядко – в оранжево.
Според наблюдатели те излъчват слаба миризма на диня, но учените не знаят защо.

Справка
Най-ранната документация за червения сняг е направена от Аристотел. До началото на 1900 година червеният сняг се обяснява с минерални отлагания или прашец от валежите. През 1819 г. проби от „червен сняг“ носи за анализ завръщаща се арктическа експедиция на сър Джон Рос. Пробите са изпратени на Робърт Браун и Франсис Бауер за изследване. И двамата мъже стигат до различни изводи как да класифицират екземплярите. Браун вярва, че става дума за едноклетъчно водорасло, Бауер обявява "нещото" за нов вид гъба. През следващия век много учени спорят дали тези организми са лишеи, растения, водорасли или животни. Едва в началото на 20-ти век всички се обединяват около становището за водородния характер на организма и му дават названието Chlamydomonas nivalis.
Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.