
„Това не е пост за коронавируса. Достатъчно умни глави мъдруват по темата. Това е пост за изкуство. За това как в настъпилия период на монотонен застой и динамични промени остава място и за него. Театър, опера, балет. Музика, поезия, рисуване. И „Простори”.
С наложилата ни се адаптация към новото статукво решихме да помогнем, колкото и малко да е, за адаптацията на повече хора към сегашната несигурна ситуация."
Така се обръщат към своята аудитория авторите на „Изложба Простори“ във Фейсбук и Инстаграм. „Идеята е да се разнообразим от реалността на извънредното положение в просторите на изкуството" , допълват те.
Така се обръщат към своята аудитория авторите на „Изложба Простори“ във Фейсбук и Инстаграм. „Идеята е да се разнообразим от реалността на извънредното положение в просторите на изкуството" , допълват те.
Проектът е на двама мечтатели от 91- ва Немска езикова гимназия - Михаил Колев и Виктор Денев. Те се обединяват в копнежа да споделят изкуство със съучениците си. Така се ражда изложбата „Простори“ - традиция, вдъхновила още няколко гимназии. Ето какво казва Михаил: „Творенето е извънредно положение на човешкия дух. Понякога е необходима подкрепа отвън, за да се изяви това, което човек пази вътре.“
Създадена като територия за гимназиално творчество, в „Изложба Простори“ днес може да се включи всеки желаещ, който избира да изразява себе си чрез изкуство. Училищните коридори и културните институции продължават да пустеят, а ние по-често се докосваме до простора за пране, отколкото до красивия свят отвъд битовизмите. Но има спасение - изкуството. Изкуство, на което простор дават социалните мрежи. Както обича да го нарича Виктор, понастоящем студент, но все още организатор на гимназиалната изложба - изкуство без граници.
Новият облик на „Изложба Простори“ днес е „ПросториChallenge”. Всеки ентусиаст, желаещ да се включи в свободната творческа зона, може да го направи като споделя лично или чуждо творчество, картини или фотографии, поезия или проза, афоризми или просто положителни мисли – няма ограничения.
За целта се следва проста формула:
1. Избирате произведението, в чиито простори сте се приютили като творец или любител.
2. По-авантюристично настроените може да го закачат на простора за дрехи или да нарисуват простор с “Редактиране“ в самия пост.
3. Снимате го на фона на ограничения от пандемията простор на външния свят и споделяте снимката в профила си с # ПросториChallenge, като предизвиквате още някого.
