
Илюстрация: wikimedia.org
Институтът за научни изследвания, образование и политика на Университета в Род Айлънд публикува резултати от обширно проучване сред обществеността на тема към кого се обръщат хората за подкрепа и помощ в месеците на пандемията COVID-19. Дали са разчитали на обществени организации, правителство, семейство, приятели или съседи. Резултатите са прелюбопитни.
В представително проучване сред 600 жители на Род Айлънд, 23% от анкетираните казали, че по време на кризата са се нуждаели от помощ, а 72% от тях - са намерили тази помощ.
44% от анкетираните заявили, че са се включили в доброволчески организации и проекти, помагнали са на човек в нужда, дарили са пари или са извършили някакво друго действие, за да помогнат по време на пандемията. Анализите сочат, че онези, които са загубили работата си или са получили намалени заплати, са по-склонни да участват в доброволчески акции от тези, чиято работа не е била нарушена от пандемията.
„От десетилетия медиите говорят, че силата на общностите в САЩ е в упадък. Страната е политически разединена, трудно се наблюдава някакво единство сред хората. Тази анкета показва, че в момент на криза общностите в Род Айлънд се сплотяват. И не става дума само за намесата на правителството и местните власти. Хората получават необходимата подкрепа от приятели, от съседи и от обществени организации. Това показва, че има надежда за нашата държава във време на политическо разединение“. Това заяви Шана Пиърсън-Мерковиц, директор на Института за научни изследвания, образование и политика.
Анкетата показва, че 15% от респондентите са загубили работата си по време на пандемичната криза, 11% са получили намаление на заплатите или намаление на часовете работно време. Само 25% съобщават, че кризата не се е отразила на работното им време или заплащането им. 42% от онези, които са загубили работата си, заявили, че получават обезщетения за безработица.
В анкетата 69% одобрили начина, по който властите са управлявали по време на пандемията, като само 18% отчитат неодобрение. 86% казват, че са гледали поне един от ежедневните брифинги, а 51% са гледали повече от половината. 10% са ги гледали всички издания на местния кризисен щаб.
Но за разлика от одобрението на действията на местната власт от болшинството, само 32% от анкетираните са одобрили представянето на републиканския президент Доналд Тръмп по време на кризата, а 56% не го одобряват.
84% смятат, че медиите са се справили много (45%) или донякъде добре (39%), предоставяйки информация, която им е била необходима по време на кризата. Най-популярното място, от което анкетираните са черпили информация, е била телевизията - 70% от анкетираните. Следват правителствените сайтове (34%), като и новинарските уебсайтовете, приложенията и подкастите (28%). С информация от приятели, семейство и колеги са се задоволявали 27% от анкетираните.
Малко над половината от анкетираните казват, че са срещали информация за пандемията, която изглежда напълно измислена и невярна, като 43% са докладвали на съответните институции, когато са се сблъсквали с това, а 12% са го правили много често.
От тези, които съобщават за невярна информация, 58% са казали, че са я срещали в сайтове в социалните медии; други 34% - че са гледали изфабрикуваните „новини“ по телевизията.