
Андреа дел Кастаньо , част от фреска, серия „Известни жени“, Вила Кардучи
Гулиелмо Бароне и Сауро Moзети, икономисти от Bank of Italy, провели необичайно проучване. Те влезли в архивите на Флоренция, прегледали списъците с флорентинските данъкоплатци през 1427 г. и ги сравнили с данните на данъчната администрация на Флоренция през 2011 г. Резултатите изненадали изследователите: сред най-заможните данъкоплатци през 15 и 21 век имало почти 900 еднакви фамилии…
Проучването отнело много време, но не затруднило икономистите особено поради спецификата на италианските фамилни имена. Бароне и Мозети стигнали до извода, че по професията, доходите и настоящото състояние на флорентинците можем точно да прогнозираме кредитите, доходите и статута на техните далечни предци и обратно.
„Установихме, че най-богатите данъкоплатци във Флоренция преди шест века са със същите фамилии, с които са и най-богатите данъкоплатци сега“, заявяват анализаторите през сайта VoxEU.
1427 година е избрана за сравнение не случайно. В онези дни Флоренция води продължителна война с Милано и е на прага на банкрут. Заради тежкото състояние на градските финанси флорентинските власти решават да проведат преброяване на приблизително 10 хиляди данъкоплатци. В документите, освен имената на главите на семейства, се описват и техните професии, доходи и условия на живот.
Около 900 от тези фамилии, които са били в преброяването от 1427-а, съществуват във Флоренция досега и все още плащат високи данъци. Разбира се, има и случайни съвпадения, но повечето от фамилиите не са на просто съименници, а на роднини.
Анализът безпощадно ясно показва, че социално-икономическият статус е запазен в продължение на шест века. Богатите флорентинци в началото на второто десетилетие на 21 век имат същите фамилии като богатите през 1427 г. И още нещо важно, наследниците на заможни обущари и днес са със същия бизнес – 97% съвпадение, 93% пък от далечните роднини на тъкачите на коприна и юристите, днес са в същите гилдии.
Ясно е, че през вековете може да се пренесе както състоянието, така професията и обществената нагласа спрямо съответната гилдия. Проучване в Япония сочи, че потомците на самураите дори след почти половин век след официалното им изчезване като слой от японското общество все още са сред японския елит.
В случая с флорентинците по-изненадващ е не толкова фактът за запазване на богатството и социалния статус, а това, че говорим за период от време, продължил почти 600 години, тоест 25 поколения.
„Нашето проучване се фокусира върху икономическата мобилност, т.е. върху въпроса: богати ли са богатите с течение на времето, казва Мозети пред Wall Street Journal.- Но това не означава непременно, че стават все по-богати."
Бароне и Мозети обясняват любопитното си откритие с факта, че по-вероятно е богатите да са богати и след дълго време съществуване на родовата линия заради това, което се нарича „стъклен под, който защитава потомците на богатите хора да не изпаднат от икономическата стълбица“.