
Снимка: wikimedia.org
Администрацията на Тръмп се опитва да разреши сондажите в екологично чувствителни райони на Арктика, които преди това са били недостъпни за производителите на петрол, в последния си ход за намаляване на екологичния надзор на нефтената индустрия преди изборите през ноември. Това пише "Файненшъл Таймс" вчера. Администрацията на американския президент Доналд Тръмп разреши в понеделник реализирането на план за продажба на права за сондиране и разработване на петрол в Арктическото национално убежище за диви животни и растения в Аляска. Заговори се за стартиране на евентуален търг до края на 2020 г.
Дейвид Бернхард, министър на вътрешните работи, в понеделник се отказа от програмата, която защитаваше Арктическото национално убежище за диви животни и растения. Така на нефтените компании бе хвърлено тлъсто парче от Аляска, досега недостъпно, за първи път след десетилетия на дебат за неговия защитен статус.
Районът е дом на мигриращи птици, полярни мечки, карибу и други диви животни, с малко човешка активност е, а природозащитниците категорично се противопоставят на усилията този земен рай да бъде отворен за сондажи. Арктическото убежище е създадено през 1980 г. Сега е разрешено разработването на 1,56 милиона декара от резервата, известен като крайбрежната равнина.
„Ръководството на президента Тръмп сложи край на повече от три десетилетия бездействие, когато подписа Закона за данъците и работните места от 2017 г., който изисква тези огромни енергийни ресурси да допринесат за бъдещия икономически просперитет и енергийната сигурност на Америка“, заяви г-н Бернхард.
Този ход е най-новият пример за разхлабването на контрола върху околната среда чрез прилагане в навечерието на президентските избори на ярко контрастиращи виждания за бъдещето на американските енергоресурси.
Планът за развитие на Арктика включва две продажби на лизинг на по 400 000 декара - първата от които може да приключи до края на тази година.
Природозащитниците веднага дадоха отпор. Те критикуват насърчаването на изкопаеми горива и предупреждават за щетите, които ще бъдат причинени на тези чисти земи. Разработването на петролни обекти в Арктическото национално убежище за диви животни и растения би нарушило естественото състояние на едно от последните диви места в света, каза Джина Маккарти, президент на Съвета за защита на природните ресурси. И допълни:
„Безразсъдното и безмилостно стимулиране на нефтената индустрия от администрацията ще повреди безвъзвратно това съкровено място и ще усложни глобалната климатична криза.“
Според Франк Макиарола, вицепрезидент по въпросите на политиката, икономиката и регулациите в Американския институт по петрол, "нефтената промишленост има добре установени подходи за безопасно и екологично отговорно развитие на енергийните ресурси на Аляска.“
Бернхард заяви, че очаква производството на петрол в района да започне след около осем години и тази дейност може да продължи повече от 50 години.
Източник