
Снимка: Wikimedia.org
Университетът за изящни изкуства в Хамбург обяви в сряда конкурс за три стипендии от 1600 евро на кандидати от цяла Германия. Единственото, което се изисква от кандидатите за лесни пари, е да не правят нищо. Те могат да представят своите анонимни тестове с отворени въпроси до 15 септември. Писмените работи трябва да убедят журито, че избраната област на „активно бездействие“ е особено впечатляваща или уместна.
Формулярът за кандидатстване се състои само от четири въпроса: Какво не искате да правите? За колко време не искате да го правите? Защо е важно да не правите това? Защо сте подходящият човек, който да не го прави?
„Да не правите нищо не е много лесно“, казва Фридрих фон Борис, архитект и теоретик в дизайнерската наука, който предложи този проект. „Искаме да се съсредоточим върху активното бездействие. Ако някой каже, че няма да мърда никъде една седмица - това е впечатляващо. Ако някой предложи да не се движи или да не мисли - още по-добре. “
Идеята, която стои зад проекта, възниква от дискусия за привидното противоречие в обществото, което насърчава устойчивостта, като едновременно оценява битието според успеха, заяви Фон Борис. „Тази програма за стипендии не е шега, а експеримент със сериозни намерения - как можете да преструктурирате обществото, в което всичко се върти около резултати и постижения.“
Службата на университета ще раздаде безвъзмездната финансова помощ само след представяне на „отчет“ в средата на януари 2021 г.
Кандидатите са свободни да определят продължителността на своето бездействие. "Ако кажете, че няма да спите, можете да го направите само за няколко дни", каза Фон Борис. "Но ако кажете, че няма да пазарувате, това е нещо, на което бихте могли да издържите много по-дълго."
Всички предложения ще бъдат включени в експозиция, наречена The School of Inconsequenceality: To a Better Life, която се открива в Хамбургския университет през ноември. Всички „експонати" в нея ще се въртят около въпроса: „От какво да се въздържа, така че животът ми да има по-малко отрицателни последствия върху живота на другите?“