favorites basket
user
ЛюбопитноЕлена Родимова / 11 октомври 2021

Какво означава да бъдеш емоционално интелигентен?

Хората с ниско EQ се борят с емоциите си и избухват без причина

изображения: IStock
изображения: IStock
Познавате ли някого, който не може да разбере чуждата гледна точка? Може би се чудите защо някои хора не искат „да влязат в обувките на другите" или пък си признавате, че самите вие изпитвате трудности в общуването с околните. Грешите, ако мислите, че това са просто случайни съвпадения. По-вероятно е да става дума за нисък емоционален интелект.

Какво означава да си емоционално интелигентен
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация, съпричастност и социални умения. Тези елементи са определящи за всички видове взаимоотношения – професионални, любовни или приятелски.

Кое прави емоционално интелигентните хора успешни
Не бива да се подценява високото IQ, но само по себе си то не е гаранция за успех, особено в работен план. Според психолозите високият коефициент на интелигентност е само 10% от успеха ни, като останалите се разпределят между емоционалната интелигентност, труда и усърдието.
Според проучвания на университетите Харвард" и Йейл" хората с по-висока емоционална интелигентност могат да взимат по-добри решения и да работят по-ефективно в екип. Оказва се, че те са по-продуктивни и усърдни в работата си, защото могат да поддържат здравословни взаимоотношения, проявяват интерес към околните и имат желание да разберат чувствата им. Те остават спокойни в трудни ситуации, фокусират се върху личностното си развитие, проявяват искрено желание за справяне с предизвикателства и конфликти.

Как да разпознаем липсата на емоционална интелигентност    
Хората с ниско EQ често се борят с емоциите си, изпитват затруднение да ги контролират и избухват без причина. Ако забелязвате, че ваш близък или колега желае винаги да бъде прав, често говори само за себе си, държи се безчувствено с околните и ги обвинява за проблемите си, има голяма вероятност да му липсват такива умения. Въпреки всички тези негативни качества, според Pshycology Today между психопатията и ниската емоционална интелигентност няма връзка. Предполага се, че психопатите страдат от дефицит на съпричастност, но това не означава, че им липсва способност за възприемане и разпознаване на чуждите емоции. Това означава, че липсата на емпатийно отношение не би могла да бъде извинение, а по-скоро избор.  

Как да повишим емоционалната си интелигентност
Ниските нива на EQ могат да причинят проблеми в много области от живота ни. За щастие, има неща, които можем да направим, за да подобрим личните и професионалните си взаимоотношения. Ето кои са те според мотивационния лидер Тони Робинс:
  • определяне на чувствата – не трябва да се страхуваме от тях, а да се опитаме да ги приемаме. Това е доказан начин за управление на негативните емоции и фокусиране върху позитивните.
  • приемане на емоциите – когато се научим да валидираме собствените си емоции, ние сме по-способни да разбираме и чуждите. Важно е да помним, че емоциите ни никога не са погрешни и винаги има обяснение защо се чувстваме по определен начин.
  • изграждане на увереност – получава се когато се опитаме да си спомним момент, в който сме се почувствали уверени. Ако сме го направили веднъж, значи можем да се справим отново.
  • асертивност – тук не говорим за агресивност. Ако се научим да утвърждаваме себе си, със сигурност подобряваме емоционалната си интелигентност, защото изразяваме нуждите си, но зачитаме и желанията на другите.
  • съпричастност – това ни помага да запазим връзките си и да създадем нови взаимоотношения, които се основават на приемане и подкрепа.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.