favorites basket
user
ЛюбопитноЕлена Родимова / 16 октомври 2020

Да се изкъпем в гората

Какво е ,,шинрин-йоку‘‘ и как да практикуваме ,,горско къпане‘‘

снимки: iStock
снимки: iStock
Разходките в гората никога няма да излязат от мода, защото съвременният човек изпитва все по-голяма нужда да прекарва повече време сред природата. Но знаем ли, че кратките ни бягства в гората имат и огромен лечебен ефект?

През последните години терминът ,,горско къпане‘‘
придоби все по-голяма популярност. Среща се като ,,шинрин-йоку‘‘ или ,,горски бани‘‘ и означава ,,поемане на горска атмосфера по време на спокойна разходка‘‘. Концепцията е разработена в Япония през 80-те години на 20 в. и в момента е признат метод за лечение. Според японски изследователи прекарването на време сред природата има успокояващ, лечебен и балансиращ ефект върху хората. Освен това то намалява кортизола и повишава имунитета.



Доктор Миядзаки Йошифуми провежда изследвания в областта още от 1990 г.
и твърди, че шинрин-йоку не може да излекува болести като рак, но може да направи организма ни по-устойчив на стрес. Според него по-голямата част от хората имат здравословни проблеми именно защото са се отделили от природата, която може да бъде незаменим помощник в превенцията на болести.
Всички проведени досега проучвания доказват, че хората, които практикуват „горско къпане” дори 15 минути на ден, успешно се преборват със стреса, безпокойството, гнева, безсънието и депресията. Освен това, след разходка се наблюдава намаляване на кръвното налягане и увеличаване на концентрацията и фокуса.

Защо шинрин-йоку е измислено в Япония
Гори има на много места по света, но за никого не е тайна, че японците са дълбоко свързани с природата и зачитат нейните закони. Спазването на сезонната цикличност им позволява да живеят хармонично, а същевременно им дава нужното удовлетворение и спокойствие. Още през 80-те години японското Министерство на земеделието и горите насърчава хората да се разхождат по-често сред природата, като целта е да се намери противодействие на технологичния бум.

Къде да практикуваме
„Горското къпане” е простичък, но ефективен начин да забавим ритъм и да се свържем със себе си. Не се изисква да правим нищо – да прегръщаме дървета или пък да се ровим в калта, а просто да се разхождаме бавно и да се наслаждаваме на чистия въздух и песента на птиците. В момента в Япония има 44 акредитирани гори, в които може да се практикува шинрин-йоку, но нима се нуждаем от конкретно място, за да излезем на чист въздух?



Ако близо до нас няма гора, можем да направим разходката си в някой градски парк.
Според проучване на лондонския Kings College градските жители са постоянно изложени на стресиращи фактори и има връзка между забързания живот в града и развиването на тревожност и депресия. Това отново доказва нуждата от повече зелени площи в градските райони, които да подобрят здравето и живота на хората.

Как да бъдем по-осъзнати за процеса
Няма правила и това е най-хубавото. По време на разходката можем да мълчим, да практикуваме ходеща медитация или пък да упражняваме майндфулнес техники. Важното е да се наслаждаваме и доверяваме на процеса. И все пак: добре е да изключим мобилния телефон, да се освободим от очаквания и да правим чести паузи, за да наблюдаваме красотата около нас. Да отворим сетивата си за природата означава да развием своята интуиция и да контактуваме по нов начин със света около нас.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.