favorites basket
user
Любопитно10 декември 2020

Учени снимаха любовта

Уникална рентгенова снимка показва връзката между майка и дете

Снимка: (Rebecca Saxe and Atsushi Takahashi / Department of Brain and Cognitive Sciences,
Снимка: (Rebecca Saxe and Atsushi Takahashi / Department of Brain and Cognitive Sciences, MIT / Athinoula A. Martinos Imaging Center at the McGovern Institute for Brain Research, MIT)
Майка и нейното дете са се прегърнали в скенера за магнитен резонанс. Бебето спи, силно притиснато към гърдите на майка си, неподвижно, така че скенерът да надникне в главичката му. Една такава снимка отнема няколко минути. Ако се мръднеш дори и на милиметър, екранът се замъглява – ето защо майката и бебето трябва да са неподвижни.

Най-често тези снимки се правят от физици, за да открият локацията на тумор или запушен кръвоносен съд. Използват се и от учени, за да се проследят мозъчните функции и развитие. В лабораторията в MIT (Масачузетски технологичен институт) пък чрез магнитно-резонансна томография невролозите наблюдават какъв е потокът на кръвта към мозъка на децата, докато техните родители им четат приказки.

Тази снимка на прегърнатите майка и бебе не е с цел диагностика или наука. Досега никой не е опитвал такъв експеримент. „Направихме я, защото искахме да видим, какво ще се получи – казва Ребека Саксе, невролог в MIT и майката от снимката. – Обратната връзка е интересна. На някои хора тя напомня за това, колко нежни и чупливи са човешките същества. Други пък са привлечени от начина, по който двете фигури, без лица, коси, дрехи, се превръщат в универсални и могат да бъдат всяка една майка с нейното детето, от която и да било епоха, където и да било по света. Но има и такива, които просто са удивени от разликата между мозъците на бебето и майката. Детският е по-малък, по-гладък и тъмен – буквално, защото в него има по-малко бяло мозъчно вещество.”

Мозъчните центрове, които отговарят за „хормона на щастието" на двумесечното бебе и на неговата майка, се оцветяват в червено, когато те се целуват.

Целувката води до химична реакция в мозъка и отделянето на голямо количество от хормона окситоцин, който предизвиква също така чувство на привързаност и привличане. Целувката активизира и обмяната на вещества - освобождава се допамин, който ни кара да се чувстваме добре, както и вазопресин", обяснява невроложката, извършила уникалния експеримент.

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.