
Според доклад на WWF от 2020 г. от 1970 г. насам популацията на дивите животни е намаляла с 68% заради бракониерството и загубата на местообитания. Един от най-застрашените видове несъмнено е северният (судански) бял носорог, който е подвид на белите носорози.
В средата на ХХ век популацията му е около 8000 екземпляра, в рамките на 20 години се стопява до 50, а през 2008 г. единствените останали живи са в зоопаркове и резервати. Той практически се води за изчезнал след смъртта на последните мъжки екземпляри Ангалифу през 2014 г. и Судан през 2018 г. Двата останали женски носорога не могат да дадат потомство, а учени и природозащитници правят всичко възможно, за да съхранят вида.
Найджин и Фату, които са дъщеря и внучка на Судан, са последните останали северни бели носорози на планетата. Те се намират в резервата „Ol Pejeta” в Лайкипия, Кения, под постоянна закрила от бракониери. Над тях бдят не само пазачи, но и дронове и сателити. Носорозите не могат да се чифтосат поради липсата на мъжки екземпляр. Учените по света търсят начини от години да спасят животните и може би най-сетне са стигнали до решение.
Международният проект „BioRescue”, съставен от учени и природозащитници, има план да се използват яйцеклетки, събрани от Найджин и Фату, и замразен семенен материал от последните мъжки екземпляри. Идеята е тези яйцеклетки да бъдат оплодени изкуствено и ембрионите да бъдат поставени в сурогатен южен бял носорог (счита се, че от този вид са останали около 18 000 животни).
Проектът започна своята работа през 2019 г., когато бяха създадени 5 ембриона. Въпреки заплахата от бушуваща коронавирусна пандемия, „BioRescue” съобщи, че през март и април т.г. са произведени още четири допълнителни ембриона на северни бели носорози. Процедурата се счита за безопасна, но засега ембрионите ще останат замразени.
„Що се отнася до поставянето на ембрионите в сурогатните южни бели носорози, за да се създаде бременност от северни бели носорози, ние все още сме далеч от възможността да направим това“, обяснява Ричард Вине, директор на „Ol Pejeta“.За тези, които участват в мисията и са наясно с процеса, закъсненията, причинени от пандемията, са много болезнени. Те буквално се надпреварват с времето, тъй като Найджин – сега на 32 години – остарява и яйцата й скоро може да не са жизнеспособни. Фату е родена през 2000 г. и материалът, използван за 9-те ембриона, е взет от нея.
„Времето не е на наша страна. Двете женски остаряват с всеки изминал ден. Всъщност Найджин вероятно няма да може да бъде използвана изобщо за събиране на яйцеклетки, защото, изглежда, нейната възраст означава, че яйцата вече не са жизнеспособни. Така че времето ни изтича. Трябва да продължим, правим всичко възможно и се надяваме, че един ден ще успеем да докладваме за успешна бременност и след това раждането на поне един (ако не и повече) северен бял носорог“, завършва Вине.
Потенциално решение на този проблем е да се направи хибрид между северен и южен бял носорог, но и тази идея има своите противници. И не без основание. Докато това би било по-лесно да се случи технически, тогава ще можем ли да говорим изобщо за „спасяване“ на северните бели носорози?
Източник