
Петък, 13-и се смята за ден с лош късмет в западните суеверия. Теориите за това защо е станал известен като носещ нещастие варират от библейските предания, че на последната вечеря на Иисус са присъствали 13 души, до Локи, който е бил таен 13-и гост на вечерята за скандинавските богове, след което всява раздор и причинява невъобразим хаос по онези земи.
И все пак има ли нещо вярно в твърденията за петък, 13-и? Не може ли със същия успех да се проповядва че вторник, 20-и е изпълнен с причудливости? Учените отдавна се ровят из тази материя. Статистика за това колко точно суеверни могат да бъдат хората, едва ли може да се събере. Но има съвсем ясни отговори на въпроси като „Шофирате ли в петък, 13-и?" Или „Пазарувате ли в петък, 13-и?" Проучването, публикувано в BMJ през 1993 г., открива някои условни доказателства, че хората могат да променят поведението си на фаталната дата.
„По-малко хора изглеждат готови да шофират по магистралите в петък, 13-и. От суеверието може би е засегнат около 1,4% от населението“, пише екипът.
Според проучването броят на хоспитализациите поради транспортни произшествия се увеличава в петък 13-и въпреки по-малкото коли по пътя. Но учените подчертават, че броят на проучените произшествия е твърде малък, за да позволи смислен анализ. Това означава, че са нужни още изследвания, за да се подкрепи или опровергае тяхното предположение. Въпреки това в публикацията се казва, че „рискът от транспортен инцидент в петък, 13-и може да се увеличи с 52%“ .
В крайна сметка те стигат до извода, че причината за увеличения брой катастрофи не е заради лош късмет или защо е петък, 13-и, а защото суеверните хора, правят поведенчески промени в този ден, което прави шофирането им опасно.
„Възприятията и вярванията на хората самоудовлетворяващи се ли са – ако вярвате в нещо достатъчно силно, то наистина ли ще ви се случи? Ако промяната в поведението се прояви чрез повишен страх и безпокойство или може би от усещане за обреченост, това може да намали концентрацията и да увеличи вероятността от инцидент" - пишат психолозите.
Други статистики от спешни отделения в болници в САЩ, сочат, че не може да се твърди за нарастване на пациентите, постъпили за помощ след инцидент на петък, 13-и.
Липсват реални, убедителни доказателства, че има увеличение на произшествията в петък, 13-и, даже обратното. Дори да се появят процентни разлики при отчитане на нещастията в така наречените фатални дни, учените обясняват това с промени в поведението на суеверната личност.
Освен това, хората, които продължават да вярват, че петък, 13-и носи нещастие, вероятно страдат от някаква форма на пристрастие към потвърждението. Може да се нараните три пъти в един месец или да имате някаква друга проява на лош късмет. Това може да се случи в неделя, 1-ви, петък, 13-и или всеки друг ден от месеца, но като ви е втълпено, че петък, 13-и е ужасен ден - коя случка смятате, че ще си спомните дори и да не сте много суеверни?
Тази година „лошите" петъци са само два - през януари и през октомври.