
Снимка: iStock
Глобалната пандемия принуди цялото население по света да работи от вкъщи. Дълги месеци работещите от дома бяха потопени в битовизмите на непосредствена близост до близки и роднини по 24 часа в денонощието, 7 дни от седмицата. Според скорошно проучване на социолози и икономисти от САЩ и Китай, опитът от смесването на домашни нужди с професионални задачи поставя много различни предизвикателства и пред мъжете, и пред жените в семейните двойки.
В анкетите присъствали множество въпроси по организирането на деня и нощта - от домакинската работа и времето за семейството, видовете задължения - пране или прахосмукачка, през занимавките с децата и възрастните или болни близки, до отделеното време за дрямка или леки закуски.
Анкетирани са 223 двойки, в които работят и мъжът, и жената от Китай и Южна Корея, някои от тях с деца, други - без. Участниците трябвало да изброят колко са несвързаните с работа задачи, които са свършили, докато работят от вкъщи и как това се отразява на семейните им ангажименти.
„Открихме, че мъжете и жените нямат еднакъв опит в работата от вкъщи“, казва Жасмин Ху, професор по мениджмънт в Държавния университет на Охайо. Според статистиката всеки смята, че е свършил повече работа вкъщи, когато работи сам от дома. Когато двойките с двоен доход са били вкъщи заедно, мъжете обикновено са изпълнявали по-малко домакински работи. За жените това, че съпругът им се труди хоум офис изобщо не облекчавало домакинския им товар.
Съпругите съобщават, че изпитват повишена вина по три причини. Първо защото не успяват да се справят с домакинската работа, когато имат повече служебни ангажименти, както и да обърнат внимание на децата. Чувстват се виновни и към работодателите, тъй като не винаги ефективно могат да си свършат служебната работа, защото в домашния офис е шумно и все пак трябва да се прави обяд, да се контролират децата и домашните любимци - твърде много отвличащи компоненти. За съпрузите тази отчетена вина се забелязва само в данните от Южна Корея.
Изследователите анализирали и гъвкавостта на рутината в дома/офиса, както и санкциите, наложени от работодателя при несвършена работа. Когато мъжете са с гъвкаво работно време, явно имат повече време да помагат у дома, защото в този случай жените им вършели повече от професионалната си работа, когато са хоум офис.
Изследването е публикувано в Personnel Psychology.