favorites basket
user
Любопитно26 септември 2023

42 нови обекта са добавени към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство

Житните кръгове в стил НЛО в Норвегия са каменни декорации

Кулдига, Латвия, снимка: iStock
Кулдига, Латвия, снимка: iStock
42 нови обекта на световното наследство бяха обявени тази седмица от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, ЮНЕСКО, на среща в Рияд, Саудитска Арабия. За да бъде включен обект в списъка, той трябва да има „изключителна универсална стойност“.

С новите 42 обекта, списъкът на световното наследство на ЮНЕСКО вече включва 1100 места по целия свят. Сред тях са Мачу Пикчу в Перу – древната цитадела на върха на планината на инките с изключителна архитектура, Големият бариерен риф в Австралия – уникална морска екосистема, древният център на Рим в Италия, съхраняващ няколко хилядолетия културно наследство. (Общо 9 материални обекта от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, включително 7 културни и 2 природни, се намират в България. Нематериалните обекти в страната са хорът на Бистришките баби, ритуалът „нестинарство“, традицията на „Чипровските килими“, ритуалът „Сурва“ и мартеницата – бел.ред.)

Сред новите локации са 33 археологически обекта и 9 природни зони с изключителна красота. Археологическите обекти включват мистични гробища в Корея, крепости от епохата на викингите в Дания и градове в Европа – например Кулдига в Латвия, Ерфурт в Германия и Жатец в Чешката република. Няколко съществуващи археологически обекта бяха разширени, за да включат нови области – например храма на Ко Кер в Камбоджа, сухата гора Андрефана в Мадагаскар и архипелага Кат Ба във Виетнам в залива Ха Лонг.

Някои от природните обекти, добавени към списъка, са националният парк Bale Mountains в Етиопия, пещерите на Северните Апенини в Италия, горският масив на Odzala-Kokoua (Конго), вулканите и горите на планината Pelée, питоните на Северна Мартиника (Франция). 

За да бъде включен обект в списъка на наследството на ЮНЕСКО, той трябва да се счита за „изключителна универсална стойност“. Номинираното място трябва да е „превъзходен природен феномен“ или „зона с изключителна природна красота“, или нещо, показващо „важен обмен на човешки ценности за определен период от време или в рамките на културна област на света“.

Отговаряйки на няколко от тези критерии са високите 3,96 м монголски „Еленови камъни“. Те са служили като жертвени олтари през късната бронзова епоха (1200 до 600 г. пр. н. е.). От бронзовата епоха е и испанската „тайлотска структура“ на остров Менорка, в западната част на Средиземно море. 

В Норвегия група каменни декорации, описани от DaIly Mail като „житни кръгове в стил НЛО“, всъщност са били крепости от епохата на викингите. Разположени в Агерсборг, Фиркат, Нонебакен, Трелеборг и Боргринг. 

Друга локация, включена в списъка, е американският Hopewell Ceremonial Earthworks, на река Охайо. Построени преди 2000 и 1600 години, тези осем местни церемониални структури отразяват „точни геометрични фигури“, както и върхове на хълмове, които са били променени, за да обграждат огромни площади.

Обединеното кралство номинира през април нови седем обекта за престижната класация, но не получи одобрение за нито един от тях. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.