favorites basket
user
Любопитно10 април 2025

Бели щъркели в снега

Българското дружество за защита на птиците ви кани в три гнезда в реално време

Снежно, но слънчево утро за семейството бели щъркели в гнездото с поставената камера за наблюдение на живо в с. Драгушиново. Двойката вече мъти – стискаме палци снегът и ниските температури да не се отразят на яйцата. Това разказват на страницата си във фейсбук от Българското дружество за защита на птиците.

В другите две гнезда в село Ярлово засега само едното семейство се е завърнало. 
Можете да ги наблюдавате в реално време в YouTube канал на БДЗП:

2024-а беше годината на Белия щъркел. От ранна пролет до ранна есен го търсим с поглед в небето, край реките, в нивите до пътя, в познатото гнездо. Всяка среща с него е възторг. Като прегръдка със стар приятел от детството, пишат в сайта си защитниците на птиците.

През лятото на миналата година се е провело VIII Международно преброяване на белия щъркел. То се организира на всеки 10 години в над 40 страни по света. Ентусиасти и до днес броят възрастните птици и техните малки. Всеки може да участва като запише наблюденията си в мобилното приложение SmartBirds.

От БДЗП уточняват, че ще поставят предаватели на птици от българската популация на вида с цел проучване на миграцията. Отдавна се работи по откриване и повдигане на платформи на рискови щъркелови гнезда. Изготвят се и карти с местата на струпване на бели щъркели по време на миграция с цел тяхното идентифициране и опазване.

Белият щъркел е една от най-познатите и обичани от хората птици в света. Гнезди основно в Европа, в по-малка степен в Северна Африка, Близкия Изток и Централна Азия, припомнят от БДЗП. „Всички го обичат заради бялото му оперение, заради това, че всяка есен заминава за светите и за християни, и за мюсюлмани места, заради това, че идва с настъпването на пролетта, а най-вече – защото се храни с животни, които хората недолюбват – жаби, змии, скакалци, гризачи.“

България е една от страните, над които преминава най-засиленият миграционен поток на белия щъркел към Африка и обратно, уточняват природозащитниците.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.