
Снимка: Wikimedia Commons
В края на миналата гозина група учени, която включва академици от престижни институции като Станфорд, Йейл и Масачузетския технологичен институт в САЩ и Университета в Кеймбридж, излязоха със становище, че микроскопични бактерии биха могли да имат опустошително въздействие върху живота на Земята, какъвто го познаваме.
Тогава учените предупредиха обществеността за мистериозната бактерия в публикация в Science. Формата на бактериите, на които са посветени изследванията, е известна като „огледален живот“. Става дума за създадени синтетични форми на живот. Те идват от биологични молекули и образуват нещо като огледален образ. Целта на създаването им е по-добро разбиране на живота и разработване на нови лекарства. Според учените тези „огледални“ бактерии биха могли да заразят имунната система на хората, както и на други животни и растения.
Ако това се случи, би означавало, че човечеството е изложено на риск от заразяване с фатални инфекции, а това е възможно да доведе до пълното унищожение на човечеството.
В публикацията те споделят: „Ние сме загрижени, че подобно на инвазивен вид, огледалните бактерии биха могли бързо да се размножават, да се развиват и разнообразяват, докато се разпространяват.“
Постоянното глобално присъствие на огледални бактерии в околната среда би могло многократно да изложи човешките, животинските и растителните популации на риск от смъртоносна инфекция.
За да се избегне заплахата, учените препоръчват тези видове бактерии „да не се създават“.
„Препоръчваме първоначално да се предприемат стъпки за предотвратяване на производството на огледални геноми и протеоми, достатъчни, за да позволят изграждането на огледална клетка. Препоръчваме също така изследвания за по-добро разбиране и подготовка за рисковете от огледални бактерии, стига да не се произвеждат нито огледални бактерии, нито ключови прекурсори. Такива изследвания могат да включват изучаване на взаимодействието на огледалните биомолекули с имунната система, както и разработване на методи за откриване и системи за бионаблюдение.“