
Така изглеждаше Гост номер 1 - Оумуамуа
Преди дни астрономите потвърдиха откриването на междузвезден обект, препускащ през нашата Слънчева система. Той е едва третият забелязан някога. Но учените подозират, че много други може да останат скрити.
Гост номер 3
Посетителката от звездите, обозначена като 3I/Atlas от Центъра за малки планети на Международния астрономически съюз, вероятно е най-голямата открита досега. Тя е класифицирана като комета.
„Фактът, че виждаме известна размитост, предполага, че е предимно лед, а не скала“, обяснява пред AFP Джонатан Макдауъл, астроном от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън.
Преди да се установи, че обектът е от междузвезден произход, той бе обозначен като A11pl3Z. Потвърдено е, че не представлява заплаха за Земята, заяви Ричард Мойсъл, ръководител на планетарната защита в Европейската космическа агенция. „Ще прелети дълбоко през Слънчевата система, преминавайки точно в орбитата на Марс“, но няма да удари съседната ни планета, каза той.
Движи се с над 60 километра в секунда. Според астрономите това означава, че тялото не е обвързано с орбитата на Слънцето за разлика от кометите и астероидите, които произхождат от Слънчевата система. Траекторията му също „означава, че не обикаля около нашата звезда, а идва от междузвездното пространство и отново лети там“, коментира Мойсъл.
„Смятаме, че вероятно тези малки ледени топки се образуват поради свързаност със звездни системи“, добавя Макдауъл. „И когато друга звезда минава покрай такъв обект, тя я дърпа, освобождава я. Той се отклонява, скита се из галактиката и сега този просто ни подминава.“
Обектът бе забелязан да първи път миналия вторник, за него съобщи американският астроном Дейвид Ранкин в платформата Bluesky. Професионални астрономи и любители от цял свят претърсиха данни от минали телескопи за последния месец.
Обектът е приблизително 10-20 километра широк, което го прави най-големият междузвезден натрапник, откриван някога. Но може и да е по-малък. Ако е от лед – отразява повече светлина. „Ще става по-ярък, ще е по-близо до Слънцето до края на октомври, а след това ще може да се наблюдава (с телескоп) до следващата година“, уточни Мойсъл.
Звездни посетители
Това е едва третият път, когато човечеството е засякло обект, влизащ в Слънчевата система от звездите. Първият, Оумуамуа, открит през 2017 г. Първоначално той изглеждаше толкова страховито, че имаше предположения дали пък не е извънземен кораб.
Вторият междузвезден посетител на галактиката ни, 2I/Борисов, беше забелязан през 2019 г.
Марк Норис, астроном от Университета на Централен Ланкашир в Обединеното кралство, заяви пред AFP, че новият обект изглежда „се движи значително по-бързо от другите два обекта, открити преди това“. Новият гост в момента е приблизително на разстоянието от Юпитер до Земята.
Според Норис може да има до 10 000 междузвездни обекта, които се движат през Слънчевата система във всеки един момент, въпреки че повечето вероятно са доста по-малки. Ако това е така, новооткритата онлайн обсерватория „Вера К. Рубин“ в Чили скоро би могла да открива тези междузвездни посетители всеки месец.
© Агенция Франс Прес