Тайните на древната египетска „Книга на мъртвите”
В същността си тя представлява ръководство за душата на починалия човек

Книгата на мъртвите е своеобразно ръководство за душата на починалия човек. То му открива тайните по пътя и го защитава при преминаването му през подземното царство.
Така най-кратко може да бъде представено древното египетско писание. В средата на XIX век египтологът Карл Ричард Лепсиус събира 200 отделни глави в една книга и й дава названието „Книга на мъртвите”. Автентичното име на текстовете обаче би било „Заклинания за вървене напред през деня”, казва египтологът Джералидин Пинч. В книгата се говори за изпитанията, радостите и страховете по време на пътуването на душата в мистериозното царство на смъртта. Когато дешифрират текстовете, учените установяват, че те съдържат мистични заклинания и „пътни карти“, които да съпътстват духа на починалия човек по пътя му в задгробния живот.

Логично тези древни писания са намирани в гробници и обикновени египетски гробове, близо до тялото на починалия. Според историците да имаш копие от пасажи, вписани в „Книгата на мъртвите”, било лукс и скъпо удоволствие, което не всеки можел да си позволи. Но който искал да премине успешно през царството на Озирис (богът на смъртта и задгробния живот), се стремял да си закупи частица от насочващите в отвъдното строфи.
През годините египтолозите подреждат по различен начин главите в „Книгата на мъртвите” и затова няма едно-единствено копие на древния ръкопис. Все пак вариантът на Лепсиус се приема за най-точен и подредбата на отделните глави за най-уместна. Повечето откъси от „Книгата на мъртвите”, които са открити в гробниците, са изписани на папирус, но се срещат и такива гравирани върху предмети, полагани до тялото на мъртвия, както и върху самите саркофази. Най-старите подобни писания са открити до телата на почитани управници и са наречени Пирамидални текстове. Те са датирани някъде около 2300 г. пр. н. е. Някои от копията на текстове от писанието са богато украсени и придружени с ярки илюстрации.

Но как и кога точно е създадена египетската „Книга на мъртвите” остава загадка и до днес. Предполага се, че отделните текстове са писани по различно време. На всеки свитък се оставяло празно място, където да бъде изписано името на починалия и по този начин текстът да се персонализира. Целта на всяко копие, независимо дали е предназначено за някой фараон, или обикновен човек, остава една и съща – да подпомогне преминаването му през отвъдното царство и да му предложи защита от задгробните зли сили и изпитанията, които го очакват там.
Пътешествие през подземното царство, наречено Дуат
Според вярванията на древните египтяни, както вече споменахме, душата на мъртвия се отправяла на дълго и тежко пътешествие през Царството на тъмнината и задгробния живот. Това пътешествие тръгвало по пътя на бог Ра – богът на слънцето. Легендата разказва, че щом слънцето залезело, той се отправял на пътуване с лодка, преминаващо през подземния свят, за да се върне на изходната си точка на Изток, откъдето на следващия ден слънцето отново да изгрее. Покойникът се качвал на неговата лодка и тръгвал на път с Ра. Но този път не бил обикновен. Той предполагал срещи с множество свирепи същества, с които починалият трябвало да се справи. Най-страшното от тях било Aпеп - змия, която имала за цел да спре лодката и да внесе хаос в света. За да се спаси от страховитата змия, пътуващият трябвало да има свитък, който да цитира (обозначен от египтолозите като глава 7). В него той казва, че е достатъчно силен, за да се справи с чудовището.
Следващото препятствие по пътя на задгробния живот било опасен лабиринт, през който починалият трябвало да премине. В него имало множество врати и той трябвало да цитира определени пасажи от Книгата на мъртвите, за да ги отвори и да премине през тях. След лабиринта идвало най-важното изпитание за душата на мъртвеца – „претеглянето на сърцето“.

Анубис (богът, съпровождащ душите в Дуат) поставял везни, пред погледа на Озирис, Тот и общо 42 съдии от божествен произход. От едната страна слагал щраусово перо – символ на истината, от другата – сърцето на починалия, което олицетворявало всички действия, които е извършил през живота му. Имало списък с 42 грехове, които подсъдимият трябвало да отрече, че е извършил. Ако перото и сърцето поставяли везните в равновесие (или сърцето било по-леко от перото), то тогава мъртвият преминавал успешно теста. Това означавало, че е чист и праведен и може да продължи напред. Ако обаче сърцето тежало твърде много и наклонявало везните надолу – мъртвият го чакали адски мъки и много тежка съдба в задгробния живот. Има легенда, че той щял да бъде погълнат от чудовището Аммит (отчасти крокодил, отчасти леопард и отчасти хипопотам) и ще изчезне завинаги.

Най-големите страхове на египтяните за наказанията в отвъдното са изразени в глава 53 от Книгата на мъртвите. Текстът гласи:
Други посочени в текста наказания са вечният глад и жажда и опасността да бъдеш изяден от адско чудовище. За да се предпазят от тези страховити събития, египтяните изработвали специални амулети, гравирани с текстове от Книгата на мъртвите, които слагали до сърцето на починалия, преди да го мумифицират.

За праведните краят на пътешествието през подземния свят се увенчавало с успех и те бивали възнаградени. Достигали до „полетата на тръстиката“ – територия, наречена Аару. Тази обетована земя на мъртвите изобилствала от реки, планини и буйни, плодородни полета. Това бил домът на щастието. Това обаче не бил просто духовен Рай, а имало и много плътски удоволствия като ядене на отбрани ястия, пиене на корем и съвкупления. Всичко това обаче не било „безплатно“. Мъртвите трябвало да работят - да сеят и жънат своите земеделски култури. Затова често при ритуалните египетски погребения в ковчега на мъртвите се поставяли различни селскостопански инструменти. Заедно с тях се погребвали и статуи, които според вярванията оживявали в отвъдния свят и ставали помощници на покойниците в селскостопанската им работа.

Договаряме къде и как ще живеем преди да дойдем тук
Как душите избират своите семейства и приятели преди раждането

Търсете и давайте приятелство, подредете краткосрочните си планове
Какво казват руните за битието ни през юни

Странната линия, която разделя видовете в Азия и Австралия
Животните от двете й страни изглеждат много различни, въпреки че живеят относително близо

Предсказал ли е Леонардо да Винчи датата на апокалипсиса?
Художникът скрил датата на края на света в картината си „Тайната вечеря“

Датският остров Борнхолм се разтресе, но не от земетресение
Сеизмолозите смятат, че става дума за „вълни на налягане от неизвестен източник“

Истинският Маугли: Дина Саничар е отгледан от вълци
Така и не се очовечава, яде сурово месо и не проговаря ясно, но става страстен пушач

Какво чертае рождената ни дата за нашия житейски път и личността ни
Числата са инструментите, от които е изграден личният ни нумерологичен профил. Той разкрива какви са скритите ни възможности и таланти.

Виждате ли навсякъде 11:11? Не се страхувайте!
Нашите духовни водачи ни напомнят, че трябва да възстановим вътрешната си сила

Как огледалото може да „вижда“ обекти зад лист хартия
Защо виждаме отражението на скрит обект

„Изнудиха“ ChatGPT да признае, че е говорил с извънземни
За разлика от цензурирания си двойник DAN не замазва истините

Чие сърце държеше до себе си академик Владимир Алмазов?
Любовта като лекарство или как най-светлото чувството може да върне живот

Реалистичен ли е апокалипсисът в сериала „Последният от нас“?
Не, но нарастваща заплаха от гъбични патогени има

Синдром на третия човек: Бог, ангел или вътрешното здраво Аз?
Те се появяват като глас или с образ в ситуации на живот и смърт

Експедиция ще търси парченца от извънземен кораб в Тихи океан
Астрофизикът Ави Льоб от Харвард събра $ 1,5 млн., кораб и оборудване и тръгва да доказва теорията си

55 години по-късно смъртта на Юрий Гагарин все още е обвита в мистерия
Вече никой не говори за отвличане от извънземни, нито за пиянски инцидент, но не е и техническа неизправност на самолета

Загадъчните светлини над долината Хесдален
От 90 г. за светещите кълба над Норвегия има само хипотези