favorites basket
user

Учен разкри как e работил Стоунхендж

Паметникът е „прост и елегантен вечен календар“

Снимка: iStock
Снимка: iStock
Със своя древен произход и монументалното си присъствие, Стоунхендж се нарежда сред най-емблематичните паметници в света. Конструктуцията е обект на културно наследство и популярна туристическа атракция, но до днес оставаше мистерия какво са означавали тези гигантски камъни за хората, които са ги издигнали в равнините на Уилтшир, Англия, преди около 4500 години. Един учен се осмели да изрази публично хипотезата си. Той смята, че е разрешил тази хилядолетна загадка.

Тимъти Дарвил, професор по археология в университета в Борнемут, предполага, че Стоунхендж е „прост и елегантен вечен календар, базиран на 365,25 слънчеви дни в средна тропическа година“, според изследователска статия, публикувана в списание Antiquity. 

Този календар е включвал самокоригиращи се механизми за осигуряване на точно отчитане на времето през годините и е бил използван за отбелязване на сезонни празненства и ритуали преди хиляди години. Това откритие доказва предположението, че хората, построили Стоунхендж, са имали дълбоки познания в сложната наука космология. 

„Мисля, че общностите, които са построили Стоунхендж, са имали не само невероятно чувство за качество по отношение на действителната структура (Стоунхендж е уникален със своя дизайн и конструкция), но и ясно чувство за цел в създаването на място, където хората биха могли да се събират за ключови фестивали и церемонии“, разказва Дарвил. Там са извършвани и лечебни церемонии - древните са смятали, че има изцеление за болния, ако той се намира на правилното място в точното време и получава подкрепата на природните сили и космоса.

Дарвил далеч не е първият експерт, който предполага, че Стоунхендж е календар. Подобна интерпретация съществува от векове, защото е ясно, че паметникът е умишлено ориентиран да рамкира лятното и зимното слънцестоене в рамките на характерните за него арки. Новият модел обаче включва последните археологически открития от Стоунхендж в цялостна картина, която обяснява позицията на тези мегалитни парчета пъзел.
„В миналото хората са се опитвали да направят календар въз основа на лунните месеци, но никога не са успели да го накарат да заработи - отбелязва Дарвил. - Тук имаме истински работещ модел.“
Повече от десетилетие Дарвил и колегите му разкопавали скрити слоеве на Стоунхендж и анализирали своите открития. Наскоро те дешифрирали геохимичните сигнатури върху градивните елементи на външния пръстен (Сарсенов кръг), върху четирите камъка отвъд пръстена и петте камъка „Трилитон“ в центъра на трилитоновата подкова.  

В календара, който Дарвил „сглобява" от историческите артефакти, всеки от 30-те мегалита в кръга на Сарсен представлява ден от месеца. Самият Сарсенов кръг е разделен на три 10-дневни седмици, които са белязани с аномални камъни. 

Трилитоните, подредени в центъра на обекта, са показвали отклонението от времето за една година, а Станционните камъни са сочели високосните дни. 

Дарвил предполага, че създателите на Стоунхендж са ползвали знания за слънчевите календари, разработени в Египет или Месопотамия, а това е индикация за сериозен древен културен обмен. 

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.