favorites basket
user

Китайските теракотени воини: как страхът от смъртта създава вечното изкуство

Подземният дворец на Цин Шъ Хуан е сред първите примери за масово производство

 

Смята се, че тази гробница, изградена за един човек, е на около 2200 години. Съдържа фигури на 8000 воини в реален размер, коне, колесници, водоплаващи птици и дори акробати. 

Не е трудно да се досетим защо китайската теракотена армия в действителен размер може и да си спечели неофициалния прякор „осмото чудо на света“. 8000 фигури – всяка от тях с различни черти на лицето – са  доказателство за изключително майсторство и усилна работа в екип в огромен мащаб. Това е безмерната отдаденост на славата на един човек в търсенето на вечен живот. 

Мавзолеят се намира североизточно от град Сиан в провинция Шанси и се простира на 56 квадратни километра, което го прави най-голямото гробище в света. Той е построен от легион от занаятчии по заповед на Цин Шъ Хуан, безмилостен диктатор, който се обявява за първи император на Китай през 221 г. пр.н.е. 

Въпреки мащаба и величието на глинената армия, в летописите липсва каквато и да е информация за съществуването на този мистичен исторически паметник. Той остава заровен и почти непокътнат в продължение на повече от две хилядолетия. 

През 1974 г. група местни фермери се заели със строежа на кладенец. Те попаднали на глинени фрагменти с неясен произход.  Днес теракотената войска е световноизвестна туристическа атракция и археологическо чудо. 

От откриването му досега са разкопани четири ями. В първата имало хиляди застинали войници, изправени в строй, препасали бронзови оръжия. Състоянието на фигурите е отлично. Всеки детайл по тях е изпипан виртуозно - от индивидуалните им прически до текстурата на бронята. Материалът е издържал хилядолетия без да претърпи сериозни увреждания. 

Всеки воин е висок средно метър и осемдесет – това е над средния ръст на жителите на династията Цин по онова време. Според археолозите, някога са били покрити с боя – подобно на древногръцките статуи.

Китайският мавзолей е сред най-ранните известни примери за масово производство. Според музея „Метрополитън“, главите, ръцете и други части са били изработвани отделно, преди да бъдат сглобени и измазани с глина.  

В гробницата на императора има и над 130 колесници и 600 коня, както и фигури на слуги, музиканти, бронзови водоплаващи птици и дори трупа от акробати – което предполага, че заедно с императора са погребани свитата му, охраната му, приближените му, съветници, старейшини и целият му двор, уточняват експерти от музея  „Смитсониън“.

Историците смятат, че дворът е построен, за да може Цин Шъ Хуан да се чувства удобно в отвъдния живот. 

Цин Шъ Хуан е владетелят, който обединява Китай, въвежда единна валута и установява всеобща писменост. Но като всички велики владетели и той е бил обсебен от смъртта и идеята за вечен живот. Съветвал се с алхимици и мъдреци как да удължи дните си на земята. Неуморно търсел „островите на безсмъртните“. Пиел еликсири, съдържащи живак – нездравословен навик, който, по ирония на съдбата, може да е довел до преждевременната му смърт. 

Петдесет години след откритието му, археолозите едва започват да разкриват тайните на подземния дворец на Цин Шъ Хуан – гробище, за което се смята, че съдържа повече от 600 ями. 

Съществува и известен риск за археолозите - някои от тунелите или отделните формирования да съдържат живак и допирът или присъствието в тях да са опасни.  

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.