favorites basket
user
Наука16 юли 2018

Подпалени са доказателства за наличието на живот на Марс

Два космически кораба изследват почвата и унищожават всякакви следи за живот на планетата

Снимка: NASA
Снимка: NASA
Най-добрите доказателства, които имаме за живота на Марс, са изгорени от НАСА преди 40 години, пише Дейли Мейл. Сондите Викинг 1 и Викинг 2 на правителствената агенцията, които преди 40 години са били първите, проучвали планетата, може случайно да са заличили органичните материали в анализираните от тях почвени проби. 

Мисията на НАСА от преди 40 години с двете сонди имаше за цел да открие органични молекули на червената планета - ключов компонент за биологичния живот - но в крайна сметка Викингите се връщат с празни ръце.

Изследователи обаче твърдят, че сондите в действителност са намерили доказателства за живот на планетата. Учени от изследователския център „Амес” в Калифорния разкриват, че за да се тества марсианската почва, всяка космическа сонда загрява пробите си. По този начин освобождава изпарения, чрез които може да се анализира наличието на органичен материал.



През  2008 година кораб на НАСА наречен „Феникс” също изследва почвата на Марс, когато открива странно вещество - необичайна сол, която е наречена перхлорат. По онова време това е било вълнуващо откритие и учените са знаели, че древните микроорганизми на Земята използват перхлорат като източник на енергия. Дали на Марс служи със същата цел? Авторите на проучването са били развълнувани от откритието по друга причина. Перхлоратът е запалим. Съединението, което се използва в ракетното гориво и фойерверките, става взривоопасно при високи температури и би изгорило всички органични молекули в почвата.

New Scientist пише, че именно поради тази причина най-новото проучване, публикувано в „Journal of Geophysical Research Planets”, сочи, че „Викингите” всъщност са открили органичната материя, но я са я изгорили при събирането на почвените проби. Общо четири проби на почвата са били анализирани чрез предварително загряване до максималната температура от 932 градуса по Фаренхайт или 500 градуса по Целзий.

Ако това действително се е случило, трябва да има налични следи в пепелта, защото когато въглеродът изгаря с перхлорат, той произвежда молекула, наречена хлоробензен - смес от въглерод, водород и хлор, която може да продължи да съществува  в почвата месеци след пожар. 

Снимка: NASA

По време на експедиция през 2013 г. космическият роувър на НАСА „Феникс” открива следи от хлоробензен в марсианска почва. За по-нататъшни доказателства изследователите решават да се върнат към сондите „Викинги”.

„Ние претърсихме данните от „Викингите” за евентуален реакционен продукт между солта и органичните вещества в пещта на кораба”, пишат изследователите. Екипът отново анализира оригиналните набори от данни, взети по време на мисията на първите сонди, този път търсейки специално следи от хлоробензен. Според новия доклад изследователите са открили това, което са търсили – следи от хлоробензол в пробите, взети от „Викинг №2”.



ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.