
Снимка: rawpixel on Unsplash
Трети човек с HIV, известен сред световните медици като „Дюселдорфският пациент“ е навлязъл в постоянна ремисия. Това съобщиха световните агенции дни след като обявиха и стабилизирането на „Лондонския пациент“, за който Списание Осем също ви информира своевременно.
Отново става дума за трансплантация на костен мозък, но „Дюселдорфският пациент“ е спрял да приема поддържащите лекарства eдва преди 4 месеца, а „Лондонският пациент“ – преди 18 месеца.
Учени от Великобритания съобщиха за големия успех – те са присадили стволови клетки на мъж, известен като „Лондонският пациент” и заразен с вируса HIV. Болният е излекуван и в организма му не се откриват вируси, съобщава изданието Science.
Мъжът първоначално е лекуван от прогресираща линфома, характерна за заразените с HIV. Лекарите са направили трансплантация на кръвни стволови клетки от донор, който е имал мутация в гена, кодиращ белтъка CCR5. Това съединение се намира на повърхността на белите кръвни телца - Т-клетките — и се свързва със специфичните молекули, изпращайки сигнал навътре в клетката. Мутацията в CCR5 предотвратява закрепянето към мембраната на HIV като прави невъзможно проникването на вируса в телцето.
Пациентът е преминал и през режим на кондициониране, с цел да се унищожат злокачествените клетки в костния мозък. След като присадените клетки за заместили клетките, податливи към HIV, болният е престанал да взема антиретровирусни препарати. Според лекарите, вече 18 месеца у болния мъж не се откриват HIV вируси. Резултатите от анализите сочат, че неговите бели кръвни телца са станали неподатливи към вируса. Това означава, че стволовите клетки са се хванали.
Много от експертите обаче, предпочитат да се говори не за пълно излекуване, а за дълготрайна ремисия. Ако в продължение на няколко години не се открие в кръвта HIV вирус в кръвта му, „Лондонският пациент” ще стане вторият човек в историята, напълно излекувал се от вируса чрез трансплантация на стволови клетки. Първият беше Тимоти Рей Браун или „Берлинският пациент”, който мина процедурите за лечение на левкемия през 2007 година.
Лекарите са внимателни в изказванията и прогнозите си за излекуване, защото този метод не сработи за много други HIV-позитивни със злокачествени заболявания на кръвта. При някои имаше рецидив на инфекцията, други починаха от рак. Но в много от случаите в донорските клетки е липсвала мутация в CCR5. Това е позволявало на вируса да увеличи своята численост след режима на кондициониране, при който се унищожават клетъчните резервоари на HIV. Освен това присадените клетки сами по себе си провокирали имунна атака в тъканите на реципиента, което също временно унищожавало вирусите. Ето защо се смята, че именно мутиралите стволови клетки могат да са условие за пълното излекуване на HIV.