
Изображение на шаман от пещерите край мездренското село Царевец
Защо са правени символичните (ритуални) черепни трепанации? Както става ясно от водещата тема в априлския брой на Списание 8 , те са били широко практикувани от старите българи дори след образуването на Българската държава.
Доц. д-р Христо Смоленов предлага една любопитна хипотеза за целта и значението на тази манипулация.
Доц. д-р Христо Смоленов предлага една любопитна хипотеза за целта и значението на тази манипулация.
Според чл. кор. проф. д-р Йордан Йорданов всички трепанации при старите българи са в областта на фонтанелата, която при повечето възрастни хора е затворена от черепната кост. Фонтанелата е отворена само при малките деца и при някои изключителни феномени като българската пророчица леля Ванга и Вера Кочовска.
Преднамереното (и хирургически виртуозно) изтъняване на черепната кост на едно или няколко места в зоната на т.нар. седма чакра може би е било за древните българи начин да се подобри сакралната комуникация на големи разстояния. Точно такива способности - да се разкрива и тълкува големият свят между Космоса и човека - са били характерни за колобрите.
Те били не просто шамани, а носители на загадъчна система от необикновени познания, с които подкрепяли духовното водачество на народа си и ориентацията на първобългарите по широкия свят. Изтъняването на костната преграда между мозъка и външния свят може би е имало за цел да повиши чувствителността на индивидуалното съзнание към свръхнискочестотни вибрации.
Може би личностите, на които са правили такива частични трепанации, са избирани съвсем не случайно. Дали това не е било част от специална подготовка за колобърско посвещение? Има аргументи в подкрепа на тази хипотези, която - разбира се, остава само една хипотеза.