favorites basket
user
Наука27 май 2019

Незамръзнал океан под повърхността на Плутон?

Учени обясниха как е възможно това при температури минус 200 градуса по Целзий

Незамръзнал океан под повърхността на Плутон?
Под повърхността на Плутон се намира гигантски океан, но водата в него е с непознат за нас състав, пише Nature Geoscience. Най-странното е , че този океан не замръзва въпреки критично ниските температури на тази планета. Това е фактът, който кара учените да предположат, че във Вселената има много повече океани отколкото се предполагаше досега.

Когато през 2015 година сондата „Нови хоризонти" достигна края на Слънчевата система и изпрати снимки на Земята, учените промениха своите виждания за джуджето. Стана ясно, че на повърхността на Плутон има масивни айсберги и обширни равнини. Заради зловещия студ ледът е твърд като камък. Даже азотът е в твърд вид при температури, по-ниски от минус 200 градуса по Целзий.
Снимките на "Нови хоризонти" сочат, че под гигантските равнини може да се крие незамръзнал океан. Над тези документи е разсъждавал изследователски екип от японци и американци. 
Шуничи Камата от университета Хокайдо (Япония) смята, че само метановите хидрати могат да държат водата под повърхността на Плутон в течно състояние. Астрономите предполагат, че това може да обясни защо океанът е запазен от студа. В океана на Плутон водата е кристална ледена решетка, „споена“ от газови молекули. Създават се така наречените клатрати. 
За проверка на хипотезата си екипът от учени е използвал компютърно моделиране. Те сравнили развитието на океана на Плутон с изолиращия слой от метановия хидрат и без него през всичките 4,6 милиарда години от раждането на Слънчевата система. Резултатът бил: без изолиращия слой, океанът би замръзнал още преди няколкостотин милона години. Ето какво се казва в доклада на Камата:

"Формирането на тънкия слой хидратен клатратен слой в океана на Плутон е може би най-важният общ механизъм за съществуването на подповърхностните океани в относително крупни, но минимално нагрети ледени спътници и обекти от Пояса на Кайпер. А това може да означава, че във Вселената има повече океани, отколкото мислехме. Това прави допускането на съществуване на извънземен живот по-правдоподобно."
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.