
Снимка: wikimedia.org
Учените от Центъра за молекулярна биофизика CNRS във Франция са открили следи от органични вещества от неземен произход в планините Махонджва в Южна Африка. Те са на над 3,3 милиарда години, пише Geochimica et Cosmochimica Acta.
Геолозите направили анализ на древните въглеродни, вулканични отлагания във формацията Кромберг, където са се запазили проби от времената на палеоархейската ера (преди 3,6-3,2 милиарда години), когато на Земята вече са съществували отделящи кислород бактерии. В находките на възраст 3,33 милиарда години учените извели два типа неразтворими органични вещества. Към първия тип се отнасят типичните за архей биогенни съединения, възникнали като резултат от жизнената дейност на организмите.
Вторият тип органични съединения бил локализиран в слой, образуван от валежи, с дебелина 2 милиметра, който се отличавал с аномален състав. Веществото било изследвано чрез електронно-парамагнитен резонанс. Оказало се, че неразтворимото вещество е аналогично на откритите в метеоритите въглеродни хондрити.
Космическият произход на веществото се потвърждава и заради наличието на наночастици от железен оксид, включващи никел, хром и алуминий. Те се образуват при навлизането на метеорити в атмосферата на Земята.