
Докладът по темата е представен на годишната среща на Европейското общество по човешка репродукция и ембриология, провеждащо се ежегодно във Виена, Австрия. Твърди се, че не е напълно изяснено как различните нива на гравитация влияят върху семенната течност. Д-р Монсерат Боада от Dexeus Women’s health в Барселона споделя, че някои изследвания сочат значително намаляване на подвижността на сперматозоидите в такива условия.
Използвайки сперма от 10 здрави донора, екипът излага някои от пробите на микрогравитация с помощта на малък пилотен самолет. След това учените анализират концентрацията, подвижността и ДНК фрагментацията на пробите, които проверяват за плодовитост. Значими разлики между пробите, които са били на Земята и тези, изложени на гравитация, не се откриват.
„Липсата на различия, наблюдавани в характеристиките на течността, съхранявана в замразени проби в микрогравитация и тези, поддържани в земни условия, отварят възможността за безопасно транспортиране на мъжките гамети в Космоса и позволяват обмислянето на възможността за създаване на банки за човешка семенна течност извън Земята”, по думите на изследователите. Те заявяват, че трябва да потвърдят своите констатации с още проби и да изложат материала на допълнителни, подобни на пространството в Космоса, условия за по-дълги периоди от време.
Д-р Боада казва: „Най-добрият вариант ще бъде да извършим експеримента като изпратим пробите в с космически полети, но възможностите за това са силно ограничени.”