favorites basket
user
Наукадоц. д-р Васил Умленски / 8 юли 2019

Игра на сенки

Астрономическите явления от 8 юли до 7 август

iStock
iStock

Денят ни бавно започва да намалява, но за сметка на това нощта ще ни зарадва с красивите си небесни съкровища, пръснати по купола над нас. През целия месец ще се извалят безброй звезди - един след друг ще преминат метеорните потоци алфа-Каприкорниди, Южни делта-Аквариди и любимите на всички Персеиди. Жадният за внимание Сатурн пък
ще бъде в центъра на космическата сцена, разкриващ цялата си хубост с всичките си пръстени. Но кулминацията на небесния спектакъл ще бъде срамежливата лейди. Уморена от идните горещници (16/17 юли) Месечината ще скрие от погледа ни част от сребърното си лице под сянката на Земята. A eто какво още можем да очакваме от летния небесен афиш:


Неусетно почти 

В началото на периода Слънцето изгрява 3 минути преди 6 ч и залязва 5 минути след 21 ч. В края моментите са съответно 6,24 ч и 20,40 ч. Денят ни започва да намалява и от 15,08 часа в началото на периода стига до 14,16 часа в края. Гражданският полумрак е над половин час.
На 20 юли нашето дневно светило преминава от съзвездието Близнаци в съзвездието Рак, а на 23 юли в 5,50 ч излиза от знака на Рака и навлиза в този на Лъва.


Срамежлива полунощ

На 16/17 юли Луната преминава през сянката на Земята и тази игра на криеница ще бъде видима от България. Началото на частичното лунно затъмнение е в 23,01 ч на 16 юли, а краят – в 2,00 ч на 17 юли. Максималната фаза (0,658) е в 0,31 ч на 17 юли. На гледката ще могат да се насладят в почти цяла Европа (без най-северната част на Скандинавския полуостров), Азия, Австралия, Африка и Индийския океан.

През периода нашият естествен спътник ще бъде най-далече от Земята (в апогей) на 21 юли (405478 км). Най-близо, на 359397 км (в перигей), Месечината ще бъде на 2 август. 
  • първа четвърт          9 юли      13,35 ч – 1,06 ч
  • пълнолуние          17 юли        21,37 ч – 6,18 ч
  • последна четвърт   25 юли   0,52 ч – 14,14 ч
  • новолуние                 1  август     6,18 ч – 21,20 ч
  • първа четвърт          7  август 13,45 ч – 0,07 ч


Пътят на Луната през съзвездията в помощ на биодинамичните земеделци


В началото на периода Луната е в съзвездието Девица, низходяща. „Най-ниско“ под еклиптиката Месечината е на 24 юли. След това е възходяща до 6 август и отново низходяща. Ето и датите на нейните навлизания в следващите зодиакални съзвездия:
  • 11  юли  – Везни
  • 13  юли  – Скорпион
  • 15  юли – Стрелец
  • 17  юли – Козирог
  • 20  юли – Водолей
  • 21  юли – Риби
  • 25  юли – Овен
  • 27  юли – Бик 
  • 29  юли – Близнаци
  • 31  юли – Рак 
  • 2   август – Лъв
  • 4   август – Девица
  • 7   август – Везни


Космически прегръдки

Съединения на планетите с Луната
На 13 юли близо до Месечината е Юпитер, а на 16 Юли – Сатурн. Меркурий и Венера са до Луната на 31 юли. Това явление няма да е достъпно за погледа, както още сближението с Марс на следващия ден и сближението на Меркурий с Венера на 25 юли.


На вашето внимание - Сатурн 

Ярките звезди и планети
Вечер след залез-слънце блестящата Вега от Лира е високо към изток, почти в зенита. Вляво от нея, малко по-ниско, е голямото красиво съзвездие Лебед (Голям кръст). Вдясно, още по-ниско, е съзвездието Орел с яркия Алтаир. Съзвездието Воловар с най-ярката звезда на северното небе – Арктур – е високо към югозапад. Ниско под Арктур е Спика от съзвездието Девица. Преди изгрев-слънце към североизток е ярката Капела от съзвездието Колар, а Вега е към запад-северозапад.

При добри условия Меркурий може да бъде забелязан ниско към изток-североизток в края на периода, когато изгрява един час преди Слънцето. Венера е Зорница, но утринната и видимост намалява. През втората половина на юли планетата на любовта започва да се губи в лъчите на изгряващото Слънце. Марс също не е удобен за наблюдение. При ясно небе и далеч от големия град е видим в началото на периода след залез-слънце (ниско към запад-северозапад). На 28 юли преминава от съзвездието Рак в Лъв. Юпитер е достъпен за наблюдение, особено през първата половина на нощта. Изгрява и залязва все по-рано, в края на периода заникът му е около 2 ч. Остава в тринадесетото зодиакално съзвездие Змиеносец. Сатурн е в най-подходящия период за наблюдение. Видим е през цялата нощ (опозицията е на 9 юли). Остава в зодиакалното съзвездие Стрелец, а пръстените му са широко отворени към наблюдателя, въоръжен с телескоп или мощен бинокъл.


Дъждовно с пожелания

Метеорните потоци
През периода Земята пресича орбитите на няколко метеорни потока, така че при хубаво време можем да очакваме много „падащи звезди“. Почти през цялата нощ продължават срещите с бавните оранжеви алфа-Каприкорниди с радиант в Козирог, като са възможни и болиди. Максимумът им (4-5 метеора в час) е на 30 юли. След 12 юли ще „валят“ Южните делта-Аквариди, чиито максимум също е на 30 юли (25 метеора в час). Радиантът им, както гласи тяхното име е в съзвездието Водолей, изгряващо след полунощ към югоизток и кулминиращо преди изгрев-слънце. От 17 юли ще бъде активен и обилният метеорен поток Персеиди (съзвездието Персей изгрява след полунощ към североизток и е високо към изток в часовете преди изгрев-слънце).



ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.