
Реконструкция на Elektorornis chenguangi, Снимка: Zhongda Zhang
Вкаменени останки от странна, древна птица, чиито средни пръсти са по-дълги от самите й крака, са открити в бучка кехлибар от Мианмар, съобщава The Guardian.
Издълженият пръст наподобява тези, наблюдавани при лемурите и дървесните гущери. Находката навежда учените на предположения за начина на живот на най-ранните птици на планетата Земя от времето на динозаврите.
„Ние имаме крака на една малка птица на 99 милиона години, запазен в кехлибар, който показва морфология, различна от всички познати досега", казва Джингмай О'Конър, палеонтолог и съавтор на изследването на Китайската академия на науките.
Според учените става дума за нов вид врабче, което вече е кръстено - Elektorornis chenguangi. Първата част на името се превежда като „кехлибарена птица“. Птичият крак е с четири пръста, като третият е с 20% по-дълъг от костта на долната част на крака и 41% по-дълъг от втория си пръст.
Учените сравнили птицата с единствения друг познат вид, който има толкова непропорционални размери: ай-ай, вид лемур, който е използвал дългите си пръсти, за да изчопли ларви и насекоми от стеблата на дърветата. Изследователите смятат, че Elektorornis може да е използвал пръстите си за подобни цели.
Може би птицата е имала зъби и нокти на крилата си, предполагат учените. Вкамененият крак в бучка кехлибар, открит в долината Hukawng в Мианмар през 2014 г., първоначално е бил смятан от търговците за принадлежащ на гущер, но последните анализи го идентифицираха като вкаменелост от древна птица. Изследването на останките, публикувано в списание Current Biology, включва и 3D реконструкция на стъпалото.