favorites basket
user
Наука7 август 2019

Заснеха уникално видео с най-древната акула

Този вид съществува вече 180 милиона години


Екип от учени от Университета във Флорида, под ръководството на изследователя Дин Грабс, са успели да заснемат видео с шестхрила акула — един от най-древните видове акули на земята, пише изданието Newsweek.

Записът е направен по време на потапянето на подводния апарат Nadir, чието пускане бе в рамките на експедицията, организирана от OceanX. Екипажът на подводницата е успял да се приближи до шестхрилата акула на много близко разстояние. Един от изследоветелите твърди, че тя е била по-голяма от подводницата. По време на записа на видеото акулата се опитала до отхапе харпуна, който бил закрепен за плавателния съд.

Шестхрилите акули са най-крупните от рибите в това семейство. Средно размерите им достигат до 5 метра, а теглото им надвишава един тон. Самките са по-големи от самците. Най-голямата от откритите от учените акули е с дължина 5,4 метра. От останалите ги отличава това, че вместо пет – имат шест процепа за хриле – откъдето идва и названието им. Този вид животни съъществува вече 180 милиона години.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.