favorites basket
user
Наука9 август 2019

Япония разреши хибрид между човек и животно

Целта е да се създават донорски органи. Има обаче опасност за драстични изменения при опитните животни

Снимка: National Cancer Institute
Снимка: National Cancer Institute
Преди седмица в Япония разрешиха експерименти, при които се създават хибридни ембриони между човек и животни. Опитите ще се провеждат в рамките на изследвания с цел получаване на донорски органи, пише изданието Science Alert.

Учените планират да въведат плурипотентни стволови клетки от човек в ембриони на генно модифицирани плъхове и мишки, при които е спряно развитието на собствен панкреас. Две години изследователите ще наблюдават какво се случва с гризачите с човешки клетки. Те ще наблюдават състоянието на вътрешните органи, включително и мозъка. След това биолозите ще направят същия експеримент и със свине.

Хибридни ембриони са се създавали и преди, но досега не беше разрешено да се допуска тяхното превръщане във възрастен индивид. С други думи те бяха унищожавани още в ембрионален стадий. 
Има хипотетична опасност за някои драстични изменения при тези животни. 

Според разпоредбите, ако учените забележат, че над 30 процента от централната нервна система на опитните бозайници вече се състои от чужди клетки – експериментът трябва да бъде прекратен. Това са част от правителствените условия за предотвратяване на появата на „хуманизирано“ животно.

През 2018 година японските учени, съвместно с колегите си от Станфорд, създадоха хибрид между овца и човек. Ембрионът живя 28 дни. Плодът съдържаше малко човешки клетки – около една на 10 хиляди животински. Тогава академичният свят убеждаваше обществеността, че не би трябвало да възникнат етични проблеми в бъдеще и че човешката клетка ще формира само нужните органи, които по-късно да бъдат трансплантирани в болен и страдащ човек. 

Плурипотентните стволови клетки често са определяни като истински стволови клетки, тъй като единствено те имат свойството да се специализират в почти всички видове тъкани в организма. Това означава, че поставени при правилните обстоятелства стволовите клетки, изолирани от ембрион, могат да се развият в каквито и да било други клетки.

Хиромицу Накаучи, първият изследовател, получил правителствено разрешение за този тип експерименти след тоталната забрана през 2014 г., коментира за Asahi Shimbun:
„Не очакваме да създадем човешки органи веднага, но това ни позволява да развием изследванията си въз основа на ноу-хау, до което сме достигнали към този момент“.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.