favorites basket
user
Наука19 септември 2019

Хора и плъхове играха на криеница

Гризачите квичели по време на търсене и били тихи в ролята си на „криещи се".

Снимка: freestocks.org, Unsplash
Снимка: freestocks.org, Unsplash
Плъховете могат да играят на криеница с човеците, както и да изпитват удоволствие от социалните роли, в които влизат по време на тази игра, пише sciencemag.org. 

В ролята на „търсещи“ плъховете се научили да "подушват" скритите хора и продължавали търсенето докато не ги намерят.В състояние на „криещи се“ гризачите се научили да се потулват на едно от няколкото места, посочени им от експериментаторите и чакали там, докато бъдат открити от хората. 

И в двата случая плъховете били възнаградени за извършените дейности и за взаимодействието си с представителите на хомо сапиенс. Изумително е, че плъховете квичели по време на търсене и намиране на криещия си човек и запазвали мълчание, когато били в ролята на „криещи се".
След изследване на мозъците на участвалите в експеримента бозйници, учените открили в тях неврони, които са чувствителни към структурата на играта.

Еволюционните и когнитивните основи на игривостта на гризачите все още не са напълно изяснени. 
Според учените, които играли с плъховете, криеницата е сложна ролева игра. Те уточняват, че животните продължили играта и след като спрели да получават захарчета за това. Те бързо научили правилата и се заиграли помежду си. Редували ролите „търсещи” и  „криещи се”. Експериментът показал и епизодична визуализираща и хронологична памет, тъй като гризачите помнели къде са възможните места за криене от предишни игри. 

Когато се укривали, плъховете квичели рядко и предпочитали непрозрачни пред прозрачни заграждения. 
Сложните познавателни способности за криеница при плъхове предполагат, че тази игра може да е еволюционно стара при някои видове. 
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.