favorites basket
user
Наукадоц. д-р Васил Умленски / 8 октомври 2019

Неделя в четири

Астрономическите явления от 8 октомври до 7 ноември

снимка: Unsplash
снимка: Unsplash
Нощите започват да стават по-дълги, а ветровете ще нашепват тихичко: иде зима. Е, има време преди да отбележим в календара настъпването на снежния сезон, но ще се наложи да оставим лятното часово време, за да преминем към т.нар. зимно или по-точно към обикновеното астрономическо време. Ще поместим стрелките назад, но това ще е само един мним спечелен час, който според мнозина експертите ще ни струва прескъпо в настройката към новия ритъм. Все пак с цял час повече ще можем да се наслаждаваме този месец на звездопадите, а те ще са по 3 - идващите от незалязващото съзвездие Дракон, Тауридите, дошли от съзвездието на небесния Минотавър и най-бляскавият от всички поток на Орионидите, спускащи се отломки от Халеевата комета. Ето какво още можем да наблюдаваме в тихите вечерни и среднощни есенни часове:


ВРЕМЕТО, КАКВОТО ГО ПОЗНАВАТ АСТРОНОМИТЕ     

На 27 октомври (неделя) в 4 ч трябва да върнем часовниците с 1 час назад (или да ги превъртим с 23 часа напред, за да не ни върви „назад“). Може би това ще бъде последното въвеждане на нормалното „зимно“ време. Европейската комисия най-после реши да се вслуша в мнението на лекарите и от 2020 г. тази практика вероятно ще бъде прекратена. Дотогава всяка страна-членка на ЕС ще реши дали да остане само на зимно или само на лятно часово време.


СРЕЩИ РАНО, АЛА В ТЪМНА ДОБА


Нощта вече е по-дълга от деня. През периода денят намалява и от 11,23 часа се стопява до 10,03 часа. В началото изгревът е в 7,32 ч, а залезът – в 18,55 ч. В края на периода изгревът е в 7,08 ч, а залезът – в 17,11 ч. Нетипичните разлики в моментите на изгрев и залез се дължат на преминаването към нормалното „зимно“ време. На 23 октомври в 20,20 ч Слънцето излиза от знака Везни и навлиза в знака Скорпион, а на 31 октомври преминава вече от съзвездието Девица във Везни.


ЛУНАТА НЯМА ДА СИ ЛЯГА


На 10 октомври нашето нощно светило е в апогей (на 405901 км от Земята), а на 26 октомври – в перигей (на 361314 км).  Луната отново е в апогей (405060 км) на 7 ноември.
  •         пълнолуние                       14 октомври              19,27 ч - 7,50 ч
  •         последна четвърт           21 октомври                xxx - 14,54 ч
  •         новолуние                        28 октомври                 6,53 ч - 17,59 ч
  •         първа четвърт                 4  ноември                   13,53 ч - 23,41 ч

*На 21 октомври няма изгрев, защото лунното „денонощие“ е по-дълго от слънчевото. Изгревът е в 0,25 ч на 22 октомври.


КОСМИЧЕСКИ ПРЕГРЪДКИ


На 26 октомври до Месечината е Марс. Меркурий и Венера са в съединение с Луната на 29 октомври. Юпитер е до Луната на 31 октомври. Сатурн се скрива зад Месечината на 2 ноември.

ЛУНАТА В ПОМОЩ НА БИОДИНАМИЧНИТЕ ЗЕМЕДЕЛЦИ

В началото на периода Луната е в съзвездието Козирог. До 13 октомври е низходяща. След това е възходяща до 26 октомври и отново низходяща до края на периода. Ето и датите на нейните навлизания в следващите зодиакални съзвездия: 
  •         9  октомври – Водолей
  •         11  октомври – Риби
  •         14  октомври – Овен
  •         16  октомври – Бик
  •         19  октомври – Близнаци
  •         21  октомври – Рак
  •         23  октомври – Лъв
  •         25  октомври – Девица
  •         28  октомври – Везни
  •         30  октомври – Скорпион
  •         1   ноември – Стрелец
  •         3   ноември  – Козирог
  •         5   ноември – Водолей
  •         7   ноември – Риби


ИЗГРЕВЪТ НА ОРИОН

Вечер в зенита е Лебед с ярката звезда Денеб. Наблизо до него, към запад, е Лира с блестящата Вега. Към изток са големите съзвездия Андромеда и Пегас. Към североизток изгрява ярката Капела от Колар, над нея е Касиопея. Към запад залязва Воловар с най-ярката звезда на северното небе – Арктур. Около полунощ към изток изгрява „зимното“ съзвездие Орион. Над него е ярката червена звезда Алдебаран – „окото“ на Бика. Преди разсъмване близо до зенита са Близнаците (Кастор и Полукс). Капела от Колар е почти в зенита, към юг е най-ярката звезда на небето – Сириус.
От планетите при ясно и тъмно небе Меркурий може да бъде забелязан след залез-слънце около 20 октомври, когато е максималната му източна елонгация. На 31 октомври е в съединение с Венера. Планетата на любовта е Вечерница, залязва скоро след Слънцето. Марс е видим през втората половина на периода (преди изгрев-слънце към изток). Остава в съзвездието Девица. Юпитер е над хоризонта вечер към югозапад, залязва все по-рано. Остава в тринадесетото зодиакално съзвездие – Змиеносец. В началото на периода Сатурн залязва малко преди полунощ, а в края – към 21 ч. Остава в съзвездието Стрелец.

БИКЪТ, ДРАКОНЪТ И ЛОВЕЦЪТ

Луната ще е близо до пълнолуние, но се скрива под хоризонта преди 3 ч затова ще можем да наблюдаваме красивите звездопади, които ще валят през целия период. На 8/9 октомври е максимумът на метеорния поток Дракониди (обикновено около 10 червеникави, бавни метеора в час, но през 2012 г. са регистрирани близо 600, а през 2018 г. над 120). Дракон е незалязващо околополюсно съзвездие, което след залез-слънце е ниско към северозапад. Най-атрактивни от всички обаче са Орионидите, породени от Халеевата комета. Наблюдават се през целия период, максимумът им – около 20 яркожълти метеора в час – е на 21/22 октомври. Радиантът е близо до ярката звезда Бетелгейзе от Орион; това съзвездие е над хоризонта през втората половина на нощта. През целия период са активни и Тауридите. Максимумът е през нощта на 5 ноември (около 5 метеора в час). Цветът им е синкав, радиантът е в съзвездието Бик. Това зодиакално съзвездие изгрява към североизток преди полунощ и кулминира към юг около 4 ч сутринта. Наблюдавани са твърде ярки Тауриди, включително болиди.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.