
Екип от невроинженери от университета Колумбия разкри механизма, по който избираме един глас сред многото. Откритието показва как слуховият кортекс, слуховият център на мозъка, може да декодира и усилва един глас над други - при светкавични скорости, пише Medical Xpress.
Човешкият мозък е избирателен по отношение на звуците, които чува. Когато слушате някой да говори, вашите мозъчни вълни се променят, за да се съсредоточат върху гласа на говорещия и да
заглушат всички останали.
заглушат всички останали.
Паметта ви съхранява запис на целия ви живот и оформя вашата самоличност. Възможността за формиране на спомени се появява до 3-5 годишна възраст. Липсата на самопознаване преди тази възраст предотвратява формирането на автобиографична памет.
Изследователите смятат, че използвате спомени, за да съставите една въображаема картина на бъдещето, защото едни и същи мозъчни области се активират, когато си спомняте и когато използвате въображението си. Ето защо, когато пуснете филма със спомените, лесно може да се почувствате така, сякаш губите самата същност на това кой сте.
Мозъкът е засегнат от почти всичко, което сте или правите. Например, затлъстяването е известно, че свива определени области на мозъка. Счита се, че инсулиновата резистентност - често срещана при затлъстяване, участва и в когнитивно увреждане, и в болестта на Алцхаймер.
Друго изследване сочи, че мозъците на жените са около три години по-млади, метаболично казано, отколкото тези на мъжете на същата възраст. Това може би е причината жените да поддържат умствената си острота по-дълго от мъжете.
Диетата и здравословният начин на живот, включително управление на стреса, могат да окажат благотворно влияние върху скоростта на стареене на мозъка ви.