favorites basket
user
Наукадоц. д-р Васил Умленски / 7 февруари 2020

Среща по мъжки

Астрономическите явления от 8 февруари до 7 март

 
Февруари ще бъде къс и студен... Шегуваме се, поне за второто. През този кратък месец не можем да откроим нещо забележително в астрономически план, освен пълнолунието на 9-и, което само по себе си винаги е забележително. Ако няма за какво да внимаваме толкова през тези едва 28 дни, то взорът ни в началото на март е хубаво да се насочи стремглаво към югоизток. Преди разсъмване на небесната сцена ще открием гигантите Юпитер и Сатурн, както и близкият ни Марс, подредени на една линия. Тримата „мъжкари“ ще се намират в Стрелец, което разбира се астрономите изобщо не ги вълнува символично. (Искащите да разберат астрологичното значение на тази концентрация от „мъжка енергия“, отскочете тук). Картината на пръв поглед може и да изглежда в полза на т.нар. силен пол, но космическите режисьори си знаят работата. Затова са пуснали на сцената Венера чудна, в рокля „ших си я сама“ . Планетата на любовта ще блести в целия си чар още привечер все по-ярка и по-красива. Изобщо прелест за очите, но нека видим какво още ни разказа за астрономическите явления доц. д-р Васил Умленски:


ЯРКИ, БЛИЗКИ И КРАСИВИ

Началото на март идва с подредените на една линия близкостоящи Марс, Юпитер и Сатурн. Можем да ги видим ниско над хоризонта, преди разсъмване - към югоизток. Красива гледка ще бъде и все по-блестящата Венера, забележима още привечер с нарастваща яркост.
 

ПОЧТИ НАРАВНО

В началото на периода Слънцето изгрява е три минути след 7,30 ч, а залезът – 12 минути преди 18 ч. В края изгревът е 8 минути преди 7 ч, а залезът – в 18,24 ч. Денят нараства от 10,15 до 11,32 часа. На 17
февруари Слънцето преминава от зодиакалното съзвездие Козирог във Водолей, а на 19 февруари в 6,57 ч излиза навлиза в знака на Рибите.


УТРО С НОВОЛУНИЕ


Най-близо до Земята (в перигей) тя е на 10 февруари (360463 км), а най-далече (в апогей) – на 26 февруари (406276 км).
  •     пълнолуние                      9 февруари      18,02 ч – 7,51 ч
  •     последна четвърт         16 февруари       1,32 ч – 11,39 ч
  •     новолуние                        23 февруари      7,27 ч – 17,54 ч
  •     първа четвърт                 2 март           10,53 ч – 0,56 ч

КОСМИЧЕСКИ ПРЕГРЪДКИ

Меркурий е до Луната на 23 февруари, но сближаването не е наблюдаемо. Венера е в съединение с Месечината на 27 февруари, а Марс – на 18 февруари. Юпитер е до нощната ни спътница на 19 февруари, а Сатурн – на 20 февруари.


ЛУНАТА В ПОМОЩ НА
БИОДИНАМИЧНИТЕ ЗЕМЕДЕЛЦИ

В началото на периода Луната е в съзвездието Рак, възходяща. „Най-високо“ над еклиптиката тя е на 12 февруари. След това до 26 февруари, когато е „най-ниско“ под еклиптиката, е низходяща и после отново възходяща до края на периода. Ето и датите на нейното навлизане в следващите зодиакални съзвездия:
  • 10  февруари – Лъв
  • 12  февруари – Девица           
  • 15  февруари – Везни           
  • 16  февруари – Скорпион
  • 19  февруари – Стрелец
  • 21  февруари  – Козирог
  • 24  февруари – Водолей
  • 26  февруари – Риби
  • 28  февруари – Овен
  •  2  март – Бик
  •  5  март – Близнаци
  •  7  март – Рак

БЛЯСКАВИ ВЕЧЕР И СУТРИН

След залез-слънце почти в зенита е ярката Капела от съзвездието Колар. Под нея, към изток, са Близнаците Кастор и Полукс. Голямото красиво„зимно“ съзвездие Орион с едноименната мъглявина кулминира към юг. Вляво от него, малко по-ниско, блести Сириус от съзвездието Голямо куче. Наблизо, към югоизток, е ярката звезда Процион от съзвездието Малко куче. Към северозапад е W-то на Касиопея. Яркочервеното око на Бика (Алдебаран) е към запад-югозапад, Голямата мечка – към североизток. Най-ярката звезда на северното небе Арктур изгрява към изток около три часа след залез-слънце, а Вега от съзвездието Лира – след полунощ.
На небосвода вечер можем да видим и Меркурий, най-удобен за наблюдение в началото на периода (максималната източна елонгация е на 10 февруари), защото след 20 февруари се губи в слънчевите лъчи (долното съединение със Слънцето е на 26 февруари). Още привечер пък грее ярко Венера като Вечерница. В началото на периода планетата на любовта залязва след 21 ч, а в края – след 22 ч. Марс е видим за около 3 часа преди изгрев-слънце (към югоизток). На 11 февруари преминава от тринадесетото зодиакално съзвездие Змиеносец в Стрелец. В съзвездието Стрелец е и Юпитер. Гигантът е видим преди разсъмване към югоизток като изгрява все по-рано, в края на периода преди 4,30 ч. Също в Стрелец и видимият преди изгрев-слънце към югоизток Сатурн. В началото на периода се появява след 6 ч, а в края – още преди 5 ч.


САМО ЗА НАЙ-НАБЛЮДАТЕЛНИТЕ


През периода Земята не пресича обилни метеорни роеве. Но отделни „падащи звезди“ могат да ни посетят от февруарските Леониди (с радиант в съзвездието Лъв), а след 14 февруари – и от Делта-Леонидите (максимумът им е на 24 февруари, около 2 метеора в час). От началото на март започват срещите с Виргинидите с радиант в съзвездието Девица.





ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.