
снимка: iStock
В ново проучване американски учени открили връзка между увеличението на минималната почасова надница с 1 долар и намаления процент на самоубийствата в САЩ. Докато самоубийствата като цяло намаляват в останалата част от развития свят, САЩ отчитат трагична ситуация в тази статистика.
Новото изследване предполага, че повишаването на минималното почасово заплащане във всеки щат на САЩ с 1 долар между 1990 г. и 2015 г. е могло да предотврати 27 550 самоубийства. Констатациите се отнасят за хората със средно или начално образование, а не за висшисти и докторанти. Ефектът бил най-изразен във времена на висока безработица, сочат изследванията.
„Самоубийството често се свързва с финансов стрес - загуба на работа, дългове, кредити, ипотеки, ниска заплата. Но малко се знае как икономическите интервенции - като например политики за регулиране на минимална заплата - могат да подобрят тези рискови фактори“, пишат учените.
Екипът събирал данни от 50 щата и Вашингтон. Учените изучавали процента на самоубийствата сред хората между 18 и 64-годишна възраст през всеки месец между 1990-а и 2015-а и проверявали как са се променяли минималните заплащания.
Днес федералната минимална заплата на час е 7,25 долара, макар и да е по-висока в много щати. За тези 25 години проучването регистрирало 478 промени в минималната почасова надница. Въз основа на тези промени учените оценяват намаление с 3,5-6 % на самоубийствата за всяко увеличение с долар в надницата (на хора със средно или по-ниско образователно ниво).
Представените данни не са достатъчни, за да докажат, че по-високите надници със сигурност ще намалят самоубийствата, но наблюдаваната връзка е добра индикация, че намаляването на икономическите стрес фактори може да окаже положително влияние върху психичното здраве, обяснават учените. Това проучване е част от нарастващ брой изследвания, очертаващи как по-високите заплати могат да доведат до по-малко отчаяние сред уязвимите социално-икономически групи.
Самоубийството сега е една от първите 10 водещи причини за смърт в САЩ, като според оценките 47 000 самоубийства, които е можело да бъдат предотвратени, са се случили през 2017 г. За да се обърне тази тревожна тенденция, е необходимо да се предприемат действия за защита на най-уязвимите на най-бедните нива на обществото. Увеличението на минималната надница може да бъде ефективен начин за това.
"Нашите открития са в съответствие с идеята, че политиките, предназначени да подобрят поминъка на хората с по-ниско образование, които са по-склонни да работят с по-ниски заплати и с по-висок риск за неблагоприятни резултати за психичното здраве, могат да намалят риска от самоубийство в тази група", заключава екипът.
Изследването е публикувано в Journal of Epidemiology & Community Health.