
снимки: НАСА

Екипажът преди старта на мисията.
Отляво надясно: командир Джим Ловел, пилот на командния модул Джак Суайгърт, пилот на лунния модул Фред Хейз

Астронавтът Фред Хейз по време на симулация в сградата за обучение на летателни екипажи

Пилотът на лунния модул Фред Хейз прави подготвителни тренировки за лунна повърхност в Космически център Кенеди.

19 януари 1970 - пилотът Хейз практикува уменията си за ходене върху лунната повърхност в космически център в Хюстън.

Докато изглежда, че си почива, астронавтът Джак Суайгърт се подготвя за изстрелването на Аполо 13 в съблекалнята в космическия център на НАСА. Суайгърт заема мястото на Кен Матингли, на когото откриват шарка.

Тестови полет на Тренировъчно превозно средство за кацане на луната. С прозвището „летящ креват" устройството симулира работата на лунния модул и помага на екипа да овладее тънкостите на прилуняването.

Членовете на основния екипаж се подготвят за обучение по спускане под вода. Упражнението е единствения начин да се симулира безтегловност.

Във воден резервоар в Центъра за космически кораби по време на тренировка по спускане под вода

Командирът на Аполо 13 Джим Ловел се упражнява с лъжица от лунните ръчни инструменти в учение за преминаване по лунната повърхност в Капохо, Хавай.

Екипът изпробва лунните ръчни инструменти и носи камери и комуникационна техника по време на обучението.

Плановете за изследването на Луната

Фред Хейз изпробва бормашина за лунна повърхност, за да направи 3 метров сондаж за топлинен поток.

На 11 април 1970 ракета Сатурн V, която носи кораба Аполо 13, се издига от стартовия комплекс 39А в космическия център на НАСА Кенеди в Кейп Канаверал, Флорида. Отделянето се случва в 13.13 ч.

Карта на пътуването- Лунният модул е трябвало да кацне в средата на червеното очертание, а останалите червени точки обозначават интересни места за проби и наблюдения.

13 април 1970. Юджийн Кранц - един от директорите на полета общува с екипажа в четвъртото телевизионно предаване по време на мисията.

6-ма астронавти и 2-ма контрольори на полета наблюдават екрана в контролния център след като прилуняването е отменено заради експлозия в сервизния модул. Екипът се опитва да върне на Земята повредения космически кораб.

Силно повреденият сервизен модул след отделянето му, сниман от лунния модул, който се превръща в своеобразна спасителна лодка. Той е изхвърлен точно преди навлизането в атмосферата от командния модул, който връща екипажа на Земята.

Зашеметяваща гледка към Земята, заснета от астронавтите на Аполо 13 по време на пътуването им към Земята.

Въпреки отмененото кацане на Луната, по време на обиколката около нея екипажа успява да заснеме близки изображения на лунната повърхност. В средата на хоризонта се вижда Големият кратер № 221.

След експлозията на сервизния модул се налага сложно свързване и монтиране на маркучи в различни апарати в лунния модул, за да се осигури успешното връщане на Земята.

В контролната зала на мисията на НАСА двама от екипа наблюдават спускането на командния модул към южната част на Тихия океан с тримата астронавти на борда.

На 17 април 1970 членовете на екипа на НАСА празнуват успешното приводняване на Аполо 13.
Отдясно: мениджърът на космическа програма Аполо пуши пура.

Благополучното "цопване" на командния модул в Тихия океан в 14:07 ч. на 17.04.1970 г.

Пилотът на командния модул Джак Суайгърт седи на мрежата, в която го издърпват от хеликоптера, командирът на мисията Джим Ловел чака в спасителния сал докато Фред Хейз вече е в самолета.

Командирът на Аполо 13 Джим Ловел в мрежата към хеликоптера.

След успешното кацане екипажът на кораба USS Iwo Jima вадят командния модул от водата.

Екипажът на Аполо 13 след края на инфарктната мисия слизат от хеликоптера директно на кораба USS Iwo Jima.

По време на церемониите след мисията президентът Ричард М. Никсън и екипажа на Аполо 13 отдават чест на знамето на САЩ във военновъздушната база Хикам, Хавай.

Голяма тълпа зрители наблюдава връчването на президентския медал за Свобода (най-престижното гражданско отличие) от президента Кенеди на оперативния щаб на Аполо 13.

Президентът Никсън представя директора на полетните операции Сигурд Сьоберг (вдясно) и четиримата директори на полета Аполо 13.
Повече за всички мисии „Аполо" може да прочетете тук