favorites basket
user
Наука25 май 2020

Учени от Русия и Катар предлагат дронове за 5G мрежата

По-евтини са и по-ефективни от наземните базови станции

илюстрация: Томски политехнически университет
илюстрация: Томски политехнически университет
Учени от Томския политехнически университет (ТПУ), съвместно с колеги от Катарския университет и от един от филиалите на Тексаския университета A&M в Катар, са разработили схема за предаване на енергия и данни чрез безпилотни летателни апарати. Според екипа това ще позволи да се използват дроновете ефективно в мрежите за връзка от новото поколение 5G.

Начело на международния проект Self-Energised UAV-assisted Communications for 5G Wireless Networks е професорът от научно-образователния център „Автоматизация и информациони технологии" към ТПУ Налин Джаякоди. Според него един от ключовите проблеми в сферата на телекомуникациите и създаването на 5G мрежите е енергоефективността. Участниците в проекта изследват възможностите за използване на дронове за осигуряване на безжична връзка. Разработен е алгоритъм за оптимизация на профила на траекторията на полета на дроновете на далечни разстояния, осигуряващ постоянно дистанционно зареждане с енергия и предаване на информация. 

Според учените трябва да се оптимизира управлението на подаване на енергия към дроновете. Дистанционното им зареждане ще увеличи капацитета им на пребиваване във въздуха без особено да увеличава теглото им заради монтиране на допълнителен енергетичен блок. 

Дроновете се разглеждат като подходяща технология за осигуряване на 5G мрежата в качеството си на промеждутъчен приемо-предаващ модул за здрава връзка с високо качество и без сривове. 

Сравнително ниската им цена, гъвкавостта при използването и високата степен на мобилност - това са все преимущества на дроновете в сравнение със стационарните наземни базови станции. Според участник в проекта всичко това способства те да се използват по-широко в безжичните системи за комуникация - например при осигуряване сигурността на хората при масови мероприятия със струпване на много хора в една локация, при катастрофи и бедствия, спасителни операции и други.

Изследването се поддържа от индийската фондация SPARC, Министерството за развитие на хуманитарните ресурси на Индия, Националния изследователски фонд на Катар и програмата за повишаване на конкурентоспособността на ТПУ.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.