favorites basket
user
Наука28 юли 2020

Микроземетръсите намаляха по време на пандемията от коронавирус

Учени изследваха човешкия сеизмичен шум

Празната Женева по време на изолацията, Снимка: Wikimedia.org
Празната Женева по време на изолацията, Снимка: Wikimedia.org
Знаете какво е сеизмологията - тя е част от геофизиката, която изучава земетресенията. Чувате за сеизмичната активност по новините, когато говорят за огромни земетресения, разтърсващи градове. Знаете ли обаче, че хората в ежедневния си живот също създават земетресения? Всъщност след като бяхме затворени в домовете си поради пандемията от COVID-19, Земята започна да вибрира значително по-малко.

Учени от Технологическия университет в Цюрих анализираха сеизмични данни от цял ​​свят, като се съсредоточиха върху месеците, в които заради COVID-19 много държави наложиха безпрецедентните мерки и затвориха хората в собствените им домове. Учените откриха, че сеизмичната активност намалява, когато хората престанат да се движат, особено в градските райони, където има повече население.

Разбира се, тук говорим за сеизмичния шум - малки, но непрекъснати вибрации, до голяма степен причинени от транспортната инфраструктура и хората, които просто се разхождат. Един човек не създава много сеизмичен шум, но хиляди и милиони го правят. Всъщност те създават толкова много сеизмичен шум, че това става забележимо, когато хората внезапно престанат да се движат напълно.

Разликата, разбира се, не е огромна. Въпреки че учените изучаваха данни от цял ​​свят, те обърнаха повече внимание на местните данни от швейцарски градове и райони. Например, сеизмичният шум в Лугано, Мартини, Цюрих, Базел и Женева в нормалните работни дни по време на изолацията беше подобен на този в почивните дни преди старта на извънредните мерки. Изолацията на практика затвори целия свят, така че според учените този вид спокоен период в сеизмичната активност е най-дългият в записаната история на този процес.

Учените отдавна знаят, че човешката дейност създава фонов сеизмичен шум. Те просто не му обръщат внимание, защото природните явления са малко по-интересни и смислени за изучаване. От друга страна, човешката дейност създава шум, който замърсява данните от естествената сеизмична активност на земните маси. 

Може да се очаква промяна в сеизмичната активност в градовете, сочи проучването. Екипът бил изненадан, когато било регистрирано намаляване на сеизмичния шум в много отдалечени места, като например в Африка, на юг от Сахара. Дори сензори, които са на стотици метра под повърхността на земята, биха могли да открият признаците на ограничението на движението в населените места като част от защитните мерки. 

Учените вече могат да преценят много точно кога техните данни са "замърсени" от човешката дейност. Това знание ще бъде полезно за изследване на действителните природни явления.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.