
Екип от историци, учени, експерти по изкуствен интелект и парфюмеристи обяви в понеделник нов проект за архивиране на миризмите на миналото на Европа. От аромата на парфюми до вонята на битката при Ватерло, проектът ODEUROPA ще се стреми да идентифицира, опише и пресъздаде миризмите, които са се разнасяли из Стария континент от 16 до 20 век.
Уилям Тулет, историк от Anglia Ruskin University и член на екипа на ODEUROPA, заяви, че се надява архивът да донесе нови прозрения и да пренесе обществеността в една отминала епоха.
"Единственото нещо, което вълнува хората, когато става въпрос за миналото, е какво е било да си там", каза той пред Франс прес. „Мисля, че това ще даде на хората по-интимно преживяване от миналото, но също така ще ги насърчи да мислят за миризмите около тях днес."
Проектът за 2,8 милиона евро ще извади на бял свят ключовите миризми от последните 400 години със съдейството на много европейски музеи.
Изкуственият интелект ще се използва при прочита и обработката на информацията за маризмите от литература на седем езика и произведения на изкуството през последните векове.
Архивът ще бъде достъпен за обществеността в интернет чрез първата в света историческа енциклопедия с аромат.
По проекта ODEUROPA ще работят експерти и учени от Холандия, Германия, Италия, Франция, Словения и Великобритания, за да открият как ароматите са формирали общности и традиции.
„Миризмите оформят нашия световен опит, но ние имаме много малко сензорна информация за миналото“, каза Ингер Лийманс, ръководител на проекта и професор по културна история във Vrije Universiteit Amsterdam.
„Искаме да научим компютъра да вижда миризма“, добави Петер Бел, професор по дигитални хуманитарни науки от университета в Ерланген-Нюрнберг, Германия.
„Нашата цел е да разработим „компютърен нос“, способен да проследи ароматите и обонятелните преживявания.“