favorites basket
user
Наука15 март 2021

Голям астероид ще премине покрай Земята на 21 март

Пуснаха гигантски телескоп под водата на езерото Байкал

Снимка: НАСА
Снимка: НАСА
Най-големият астероид, преминаващ покрай Земята тази година, ще се приближи на около 1,25 милиона мили (два милиона километра) от нашата планета на 21 март, съобщи НАСА в четвъртък. Астероидът FO32 е около 3000 фута в диаметър и е открит преди 20 години, съобщават от НАСА.

„Ние знаем много точно орбиталния път на FO32/2001 около Слънцето", каза Пол Чодас, директор на Центъра за изследване на близки земни обекти. „Няма шанс астероидът да се приближи до Земята на повече от 1,25 милиона мили." Това е приблизително 5,25 пъти разстоянието на Земята от Луната, но все пак достатъчно близо, за да може FO32 да бъде класифициран като „потенциално опасен астероид“. Астероидът ще мине с около 77 000 мили в час по-бързо от скоростта, с която повечето астероиди се сблъскват със Земята.

„Понастоящем за този обект се знае малко, така че близката среща с него предоставя изключителна възможност да научим много", каза Ланс Бенер, главен учен в лабораторията за реактивно задвижване на НАСА. Астрономите се надяват да получат по-ясна информация за размерите на астероида и груба представа за неговия състав чрез изучаване на светлината, отразяваща се от повърхността му.

Астрономите любители в някои части на земното кълбо също ще могат да наблюдават преминаването на FO32. „Астероидът ще свети най-ярко, докато се движи през южното небе", каза Чодас.
От НАСА припомнят, че над 95 процента от околоземните астероиди с размерите на FO32 или по-големи от него са каталогизирани и никой от тях няма шанс да окаже някакво влияние върху нашата планета през текущия век.
Гигантски телескоп под водата на езерото Байкал
Руски учени пуснаха в събота един от най-големите подводни космически телескопи в света, за да надникнат дълбоко във Вселената от девствените води на езерото Байкал. Дълбоководният телескоп, който се изгражда от 2015 г., е проектиран да наблюдава неутрино, най-малките частици, известни в момента. Наречен Baikal-GVD, телескопът е потопен на дълбочина 750-1300 метра, на около четири километра от брега на езерото. Неутрините са много трудни за откриване и водата е добра среда за това. Телескопът с размери половин кубичен километър. Baikal-GVD ще съперничи на Ice Cube, гигантска обсерватория за неутрино, погребана под антарктическия лед в американска изследователска станция на Южния полюс.


Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.