favorites basket
user
Наука24 март 2021

Учените отгледаха слъзни жлези от човешки стволови клетки

Органоидите ще помогнат за лечение, а в бъдеще ще бъдат и трансплантирани

снимка: iStock
снимка: iStock
За първи път в света учени са отгледали слъзни жлези от човешки стволови клетки в лабораторна ваничка и са ги стимулирали да произвеждат сълзи. Научното постижение може да помогне за разработването на терапии за разстройства, свързани с отделянето на сълзи и е важна стъпка към регенеративните терапии на бъдещето.

„Надяваме се, че учените ще използват нашия модел, за да открият нови възможности за лечение на заболявания на слъзните жлези като тестват нови лекарства върху органоидите на пациента или за да умножават здрави клетки и един ден ги използват за трансплантация“ - заяви един от авторите на проекта - молекулярният генетик Ханс Клийвърс от Hubrecht Institute в Холандия.

Слъзните жлези, които са позиционирани в очната кухина точно над очната ябълка, отговарят очите да са добре овлажнени. Ако нещо се обърка с тях, това води или до твърде влажни очи, или до твърде сухи - и в двата случая комфортът и здравето са нарушени. Учените се надяват трудът им да е от полза и за лечението на синдрома на Sjogren - рядко автоимунно заболяване, което води до сухота в очите и устата, а понякога и до слепота.

Досега функционирането на слъзните жлези не беше подробно изучено. За откритието си учените са използвали възрастни стволови клетки, от които са се развили слъзни органоиди - малки триизмерни структури, които възпроизвеждат реалния орган. Дори във ваничката органоидите развиват и показват структурите и функциите на пълния орган. За да го накарат да пусне сълзи, изследователите изложили органоида на норепинефрин (известен също като норадреналин) - невротрансмитер, който задейства отделянето на сълзи. 
„Предизвикателството беше да накараме органоидите да заплачат, тъй като това е отличителен белег на слъзната жлеза. Трябваше да модифицираме коктейла от фактори, в които се отглеждат органоидите, така че те да се превърнат в зрелите клетки, които имаме в слъзните си жлези и които всъщност „произвеждат" плача" - казва биологът Мари Бание-Хелаует от Института „Хюбрехт“.
Екипът си поставил за цел да тества достижението си и за използване на слъзни органоиди за трансплантация. Те взели някои от човешките слъзни клетки и ги трансплантирали в слъзна жлеза на мишка. В рамките на две седмици клетките били присадени и интегрирани в жлезата и образували канални структури. Те останали в жлезата поне два месеца, а някои от човешките клетки продължили да растат и да се делят два месеца по-късно. Те дори произвеждали сълзотворни протеини.
Изследването е публикувано в Cell Stem Cell .
Видеоклип може да видите тук.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.