
Снимка: 张 学 欢, Unsplash
Учени са в процес на разработка на устройство за „четене на мисли“ на парализиран човек, който не може да говори и ги превръща в изречения на компютърен екран. Машината се учи като анализира мозъчните вълни, които обикновено контролират гласния тракт, когато пациентите се опитват да произнасят често срещани думи като „вода“ или „добре“.
Апаратът е тестван върху мъж, претърпял мозъчен инсулт, причинил парализа и отнел възможността на човека да говори. След като устройството се научи да диференцира, пациентът ще отговоря на въпроси, като помисли какво да каже и думите ще се появят в текст на екран. Екипът се надява да подобри скоростта, точността и обема на речниковия запас на устройството. Учените възнамеряват дори да използват компютърно генериран глас, а не думи на екран, съобщава Асошиейтед прес.
Проектът е дело на екип от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Ще са необходими години на допълнителни изследвания, но резултатите от проучването, съобщени миналата сряда, ще са с широко приложение при възстановяване на по-естествената комуникация за хора, които не могат да говорят поради нараняване или заболяване.
„Повечето от нас приемат за даденост лесната си вербална комуникация“, каза д-р Едуард Чанг, неврохирург от UCSF, който ръководи работата. „Вълнуващо е, че отваряме нова глава в процеса на облекчаване живота на пациентите, загубили тази способност" - добави той.
През последните години експериментите с контролирано от съзнанието протезиране позволиха на парализираните хора да се ръкуват или да пият питие с помощта на роботизирана ръка - те си представят, че се движат и тези мозъчни сигнали се пренасят чрез компютър към изкуствения крайник.
Екипът на Чанг използва вече достигнатото от науката, за да разработи „речева невропротеза“.