Снимка:© TU Wien
Учени от Виенския технически университет са създали алтернатива на промишленото пречистване на водата. Мобилната система за обезсоляване на водата е евтин и щадящ околната среда и природните ресурси начин за пречистване и получаване на питейна вода от морска.
Над 2 милиарда души днес нямат достъп до чиста питейна вода. Всяка година над 361 000 деца на възраст под пет години умират от стомашно-чревни разстройства, дължащи се на лоши санитарни условия и опасна за здравето вода. Заплахата от недостиг на вода в световен мащаб нараства, макар че в райони с малко сладководни ресурси солената вода вече се пречиства в промишлени предприятия. Но този процес е изключително скъп и бедните народи, които обикновено живеят на териториите с воден проблем, не могат си позволят въвеждането на тази технология.
Около 71 % от площта на нашата планета се падат на солената вода.
За да е по-ефективно пречистването на солената и солено-сладката вода, професорите от Виенския технически университет Маргит Гфьолер и Михаел Харасек са разработили мобилна инсталация за обезсоляване на водата, която работи изцяло без електричество. За този процес учените използват принципа на обратната осмоза, което означава, че налягането на естествената осмоза се обръща и солта се отстранява от солената вода. В комбинация с бутална помпа, която се задвижва с педал на велосипед и използвайки енергията от налягането, морската вода може да бъде пречистена.
Една от тези мобилни обезсоляващи инсталации е достатъчна, за да задоволи ежедневните нужди на едно семейство от вода.
Разходите за поддръжка на инсталацията са много ниски и не натоварват финансово потребителите.