
изображение: iStock
СМО посочва и друг рекорд, който е за най-голяма продължителност на единична мълния – 17.1 секунди. Този процес се наблюдава в гръмотевична буря над Уругвай и Северна Аржентина на 18 юни 2020 г. Предишният рекорд е 16.73 секунди от 4 март 2019 г. в Северна Аржентина.
Според СМО и двата записа са в области, предразположени към интензивни бури, чиято динамика позволява да се появят необикновени мега мълнии. Те включват Големите равнини в Северна Америка и басейна на Ла Плата в Южна Америка.
„Мълнията е голяма опасност, която отнема много животи всяка година. Откритията показват важни за обществената безопасност факти относно електрифицирани облаци, чрез които мълниите могат да изминат изключително големи разстояния“, казва генералният секретар на СМО проф. Петтери Таалас.
Начинът, по който СМО наблюдава и измерва мълнията, се променя през годините. Преди това данните се събират от наземни инструменти, известни като Lightning Mapping Array. Но тяхната видимост е ограничена. Мега мълнии като тези по време на комплексни интензивни бури могат да бъдат открити само с помощта на космически детектори.
„Сега, когато имаме по-ясен запис на тези необичайни явления, можем да научим как възникват и да преценим въздействието, което имат“, казва Майкъл Дж. Питърсън от Групата за космическо и дистанционно наблюдение на Национална лаборатория в Лос Аламос, САЩ.