
снимка: iStock
Международен изследователски екип, ръководен от учени от университета в Джорджтаун, установи, че хората могат да връщат вируси на животните по-често, отколкото се предполагаше.
В проучване, публикувано на 22 март в Ecology Letters („Оценка на риска от предаване на патогени от човека към дивата природа“), авторите описват близо сто различни случая, при които болестите са се върнали от хората обратно в дивата природа и са били заразени животни. Помните как SARS-CoV-2 се разпространи във ферми за норки, лъвове и тигри в зоопаркове и белоопашати елени в резервати, нали?
„Разбираем е огромният интерес към предаването на патогени от хора към диви животни в светлината на пандемията“, казва д-р Грегъри Олбъри от катедрата по биология в университета Джорджтаун. За да подпомогнат дискусиите около това как биха могли да се разпространяват патогените в бъдеще, учените се поразровили из научната литература, за да анализират развитието на този процес в миналато.
Станало ясно, че почти половината от идентифицираните инциденти са се случили в затворени места като зоологически градини, където ветеринарните лекари следят отблизо здравето на животните и е по-вероятно да забележат, когато вирусът направи своя скок от човек към животно. Повече от половината от откритите случаи са предавани от човек на примат - неизненадващ резултат, както защото патогените намират за по-лесно да прескачат между тясно свързани гостоприемници, така и защото дивите популации от застрашени маймуни са внимателно наблюдавани.
Според учените по-вероятно е да се открият патогени в зоологически градини, затворени резервати, отворени за посетители или животински ферми - все места, където животните са в непосредствена близост до хората, казва Анна Фагре, вирусолог и ветеринарен лекар на диви животни в Щатския университет в Колорадо.
Обратното „прихващане" на болестта наскоро привлече вниманието на учените поради разпространението на SARS-CoV-2 при дивите белоопашати елени в Съединените щати и Канада. Някои данни предполагат, че заразените елени са върнали вируса на хората поне в един случай. Академичната общност изказа опасения, че резерватите за животни могат да дадат на вируса допълнителни шансове да развие нови варианти.
Учените ще използват изкуствен интелект, за да предвидят кои видове може да са изложени на риск от заразяване с вируса. Целта е да се предскаже кои вируси могат да заразят хората, кои животни ги „прихващат" и къде, кога и защо могат да се появят. Заключенията ще са от решаващо значение, ако учените искат да разберат как и защо хората споделят болестите си с животните.