
изображение: iStock
В проби от метеорити, учени откриха последните две от петте информационни единици ДНК и РНК, чието присъствие все още не беше категорично доказано в космическите отломки. Въпреки че е малко вероятно ДНК да се образува в или върху метеорит, откритието сочи, че космическите камъни носят генетични частици, които биха могли да допринесат за развитието на базисните молекули на ранната Земя.
Международният екип от изследователи на НАСА доказва, че при химическите реакции в астероидите може да се образуват някои от "съставките" на живота, следователно - че хипотетично е възможно те да бъдат доставени на древната Земя чрез метеоритни удари или падането на звезден прах.
ДНК и РНК, носещи инструкциите за структурирането и управлението на всяко живо същество на Земята, съдържат пет информационни компонента, наречени нуклеобази. Досега учените, анализиращи извънземни проби, бяха открили само три. Последните два компонента бяха открити от екип от учени, ръководен от доцент Ясухиро Оба от университета Хокайдо, Япония. Нуклеобазите принадлежат към класове органични молекули, наречени пурини и пиримидини. Разнообразието им е огромно, но досега те убягваха от апаратурите на изследователите.
„Чудя се защо пурините и пиримидините са изключителни с това, че не показват структурно разнообразие във въглеродните метеорити за разлика от други класове органични съединения като аминокиселини и въглеводороди“, разсъждава Оба. „Тъй като пурини и пиримидини могат да бъдат синтезирани в извънземна среда, както показа нашето изследване, може да се очаква разнообразието от тези молекули да е голямо и в метеоритите.
„Сега имаме доказателства, че пълният набор от нуклеобази, формиращи живота днес, може да е съществувал на Земята, когато се е появил животът“, казва Дани Главин от Центъра за космически полети на НАСА в Грийнбелт, Мериленд, съавтор на научната публикация в Nature Communications.
Новооткритата двойка нуклеобази, цитозин и тимин, са били неуловими в предишни анализи, вероятно поради тяхната по-деликатна структура, която може да се е разградила докато учените са извличали проби с различен инструментариум и вещества. В новото изследване е използвана хладка вода за извличане на съединенията вместо гореща мравчена киселина, която е много реактивна и би могла да унищожи тези крехки молекули в предишни проби.
Откритието не е "бомба" в дискусиите дали животът на Земята е получил "помощ" от Космоса или е възникнал изключително и "божествено" в пребиотичния бульон в ранната детска възраст на планетата. Но попълването на набора от нуклеобази, съставляващи живота, дава на учените, които се опитват да разберат началото на сътворението, повече съединения за експериментиране в лабораторията.
"Това добавя все повече и повече парчета в пъзела. Сега е установено, че метеоритите имат захари и основи. Вълнуващо е да се види напредъка в създаването на основните молекули на биологията от Космоса“ - заключават учените.