
Снимка: Unspash.com
В САЩ 12 пациенти с рак на ректума са приемали Dostarlimab в продължение на шест месеца. След още шест месеца те са успели да се възстановят напълно и болестта не се е проявила вече две години по-късно.
Dostarlimab е имунотерапевтично противораково лекарство, което се използва при лечението на рак на ендометриума. Но в клинични проучвания за лечение на рак на ректума, препаратът бил използван за първи път. След шест месеца прием експерименталното лекарство е вкарало в ремисия всеки пациент, участвал в малко клинично изпитване в САЩ. Резултатите са публикувани в New England Journal of Medicine.
Не са регистрирани забележими странични ефекти, но учените уточняват, че експерименталната група е твърде малка, за да се твърди окончателно за липса на каквито и да било потенциални нежелани реакции.
Изследователите наричат тези резултати обещаващи, но отбелязват, че те подлежат на повторна проверка и че все още е твърде рано да се каже със сигурност, че ракът е победен.
Как действа лекарството
Dostarlimab позволява на имунната система да разпознава и унищожава раковите клетки. В продължение на шест месеца 12 пациенти са приемали медикамента на всеки три седмици. Учените първоначално предполагали, че след курса с лекарството ще се наложи стандартна лъчева терапия и операция. Но след шест месеца станало ясно, че раковият тумор при пациентите е изчезнал. Не се откривал при физически преглед, по време на ендоскопия, PET сканиране или ЯМР. Сега, две години след лечението, изглежда, че тези пациенти са напълно здрави. При никого от 12-те не се е наложила химиотерапия, лъчетерапия или операция.
Експертно мнение
Д-р Хана Саноф от Университета на Северна Каролина, която не е участвала в eкипа, провел изпитванията, заяви, че това е „малко, но интригуващо проучване“. „Резултатите са повод за оптимизъм“, смята Саноф и добавя, че това може да е първата искрица на революционно лечение. Но според нея новият медикамент все още не може да замени досегашните подходи при лечение на рак. Дори само поради факта, че още не е ясно точно колко време е необходимо, за да се каже, че пациентът може да се счита за излекуван чрез прием на Dostarlimab.
Д-р Саноф обясни, че Dostarlimab е един от т. нар. инхибитори на имунната контролна точка.
„Това са имунотерапевтични лекарства, които не атакуват директно раковите клетки, а принуждават имунната система да върши своята работа“. Тази група лекарства отдавна се използва за лечение на меланом и други видове рак. Доскоро обаче това не бяха стандартни лекарства за лечение на колоректален рак.
И 12-те пациенти в пилотното проучване са имали тумори с генетична мутация, известна като дефицит на възстановяване на несъответствие (MMRd). Тази мутация се среща при около 5-10% от пациентите с колатерален рак. При лечението на това заболяване химиотерапията и лъчетерапията са по-малко ефективни - оттук и високата вероятност от операция.
Но в същото време подобни мутации правят раковите клетки по-уязвими към имунния отговор на организма. Особено, когато специално лекарство помага на имунната система - в този случай Dostarlimab.
Д-р Кими Нъг, специалист по колоректален рак в Harvard Medical School, нарече резултатите „безпрецедентни", но отбеляза необходимостта от повторни изследвания.