
Кометата 67Р, снимана от Rosetta снимка: Wikipedia
Вижте този невероятен GIF. Тази „снежна виелица" не е заснета на връх Еверест или в някой каньон в Антарктика. Това е изглед от спускаем апарат от повърхността на комета.
Помните ли Rosetta? Това е преследващата опашатите звезди сонда на Европейската космическа агенция (ESA), която разположи своя спускаем модул Philae на повърхността на кометата 67P. Този GIF е съставен от изображения, изпратени от Rosetta на Земята, които са свободно достъпни онлайн от известно време. Но на потребителя на Twitter landru79 беше необходимо да ги обработи и сглоби в този кратък, цикличен клип, за да разкрие невероятната гледка, съдържаща се в тях.
Астрономи отбелязаха в коментари под оригиналния туит на landru79, че изобразената „снежна буря“ почти със сигурност не е истински снеговалеж от вида, който се наблюдава на Земята и други планети. Ефектът на силен снеговалеж се получава от няколко различни явления.
В близост до камерата прахови частици, осветени от слънцето, вероятно кръжат наоколо и приличат на земни снежинки. Космическите лъчи може също да създават подобни на сняг ефекти върху изображенията. А онези точки на заден план, които сякаш падат право надолу и изчезват зад скалата? Това са звезди, само изглежда, че падат, защото кометата се върти, докато обикаля около Слънцето на всеки 6,5 години.
Според създателя, първият кадър на GIF е изображение, заснето на 1 юни 2016 г. в 3,981 секунди след 17:00 UTC (универсално координирано време, преди се наричаше „по Гринуич"). Последният кадър е изображение, заснето в 17.017 секунди след 17:25 на същия ден. Това означава, че в този кратък клип е компресирано малко повече от 25 минути действие Ето защо изглежда, че всичко се движи много по-бързо, отколкото в действителност.
Излъченото през 2018 г. клипче на landru79 и до днес предизвиква бурни реакции у потребителите на социалните медии. Неверниците и хейтърите са хиляди. Затова и в световната мрежа ще намерите под това видео „категорични" становища, че е фейк. Научните среди отдавна се произнесоха - това е уникално достижение на модерните технологии и авторът е безспорен творец.
Landru79 каза, че в следващия си проект ще използват цветовата информация, която Rosetta предаде на Земята, за да се направи пълноцветна версия на GIF.
„Фактът, че успяхме да кацнем на комета и да получим снимки, трябва да се счита за един от най-удивителните инженерни и научни постижения на века", коментира потребител Austin Schneider в страницата на CosmosUp във Фейсбук. Той разказва и предисторията. Мисията е одобрена през 1993 г., сондата на ESA достигна орбита на комета 67Р през 2014 г. Rosetta изпраща 400 000 снимки с данните за проби от ядрото на самата комета и околната й среда.